Wystawa czasowa w Domu Uphagena

O hotelach w dzisiejszym rozumieniu tego słowa można mówić dopiero w odniesieniu do XIX w. W Gdańsku powstały w tym czasie dziesiątki hoteli i zajazdów. Do najbardziej znanych i luksusowych należały hotele Danziger Hof, Reichshof czy Continental.

W 1945 r. niemal wszystkie hotele w Śródmieściu uległy zniszczeniu, a infrastrukturę hotelową trzeba było budować od podstaw. Bardziej luksusowe obiekty, których oferta była skierowana w dużym stopniu do gości „dewizowych”, powstały dopiero w latach 70. i 80. XX w. – w Śródmieściu Novotel i Hevelius, w Jelitkowie zaś Posejdon i Marina.

Na wystawie „Pokój z widokiem” zostaną zaprezentowane historie wybranych hoteli, które działały w Gdańsku w okresie przed- i powojennym (do 1989 r.). Poza bogatym przeglądem zdjęć i pocztówek ukazujących Gdańskie hotele, na wystawie będzie można zobaczyć elementy zastawy z restauracji hotelowych, przewodniki i foldery turystyczne, a także… wysłuchać wspomnień pracowników hotelu Hevelius.

Wernisaż wystawy

22 czerwca 2024 (sobota), godz. 12:00

Dom Uphagena, ul. Długa 12, sale wystaw czasowych na 2. piętrze

Godziny otwarcia i ceny biletów

Aktualne informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziesz w zakładce "Wizyta w oddziałach".

Ważne!

W dni wolnego wstępu (poniedziałki) wystawa jest nieczynna.

Do kiedy mogę zwiedzić wystawę?

Wystawa będzie czynna do 3 listopada 2024 roku (niedziela).

Dostępność wystawy

Audiodeskrypcje

Przygotowaliśmy 5 audiodeskrypcji wybranych obiektów. Można ich wysłuchać po zeskanowaniu kodu QR, umieszczonego na etykiecie obok eksponatu.

• Zdjęcia głównego Hotelu Danziger Hof
  • Walizki podróżnej z naklejką z hotelu Continental
  • 6 widelczyków do ciasta z zastawy pochodzącej z restauracji gdańskiego hotelu Eden
  • Naklejki na bagaż z hotelu Monopol
  • Zdjęcia głównego hotelu Hevelius

Dostępność architektoniczna

Wystawa znajduje się na 2. piętrze Domu Uphagena. Nie mogliśmy zainstalować tam udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi ze względu na historyczny charakter budynku.

Partnerzy projektu