11 listopada 2021 r. wspólnie z Miastem Gdańsk, Stowarzyszeniem Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej udostępniliśmy wystawę plenerową „Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej” prezentującą 18 portretów i biogramów zarówno członków Polskiego Państwa Podziemnego jak i dwóch postaci zasłużonych dla środowiska kombatantów. Wystawa dotychczas była prezentowana w ścisłym centrum Gdańska, w dwóch lokalizacjach dzielnicy Aniołki, zaś przez cały sezon letni nieopodal Wartowni nr 1 na Westerplatte.
Aktualnie planujemy jej umieszczenie nieopodal Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym. Zainteresowanie, jakie wywołała zarówno wśród gdańszczan jak i turystów sprawiło, że postanowiliśmy rozszerzyć projekt o nagranie wywiadów, w formie reportaży radiowych. Tego zadania podjęła się wybitna dziennikarka i reportażystka Magdalena Świerczyńska-Dolot. Forma tj. reportaż jednego bohatera została wybrana ze względu na chęć przybliżenia szerszemu gronu odbiorców osób, które połączyła Armia Krajowa i Gdańsk.
Spotkanie z kombatantami
29 września o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie podsumowujące efekty projektu. Wraz z zaproszonymi kombatantami i ich rodzinami spotkamy się w Ratuszu Głównego Miasta. Wstęp wolny.
W czasie spotkania zostaną wygłoszone następujące prelekcje:
- Z Wolnego Miasta Gdańska do Armii Krajowej.
- Obraz pokolenia. Akowcy po wojnie (dr Janusz Marszalec).
- Reportaż jednego bohatera. Wyjątkowość akowskich biografii (red. Magdalena Świerczyńska-Dolot).
- Gdańskie Szlaki Pamięci (Maciej Kukla).
- Co gdańszczanie zawdzięczają Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej (Mateusz Jasik).
Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 17.00
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku, Sala Wielkiej Wety
Wstęp: wolny