Wraz z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia na salach wystawowych Ratusza Głównego Miasta zagoszczą obrazy odzwierciadlające życie ulicy oraz muzyka hip-hopowa. Nietypowa konwencja wystawy czasowej młodego artysty Edwarda w Galerii Palowej zwraca uwagę na problem osób społecznie wykluczonych.
Wyboru prac artysta dokonał wspólnie z kuratorem wystawy Małgorzatą Gliwińską– Radwańską, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i projektantką wystaw. Jej zdaniem obrazy Edwarda można śmiało nazwać głosem młodego pokolenia – wrażliwego, inteligentnego, uważnego. Wydaje nam się że młodzież żyje dziś wygodnie, banalnie, mając dostęp do wszystkiego czego brakowało wcześniejszym pokoleniom.
W pracach Edwarda zderzamy się z uderzającą brutalnością współczesnego świata. Obrazy są szczerym portretem patologii, jakie kryją się w pozornie idealnym otoczeniu. Mierząc się z wewnętrznym niepokojem, bohaterowie obrazów Edwarda dochodzą do wniosku „że może lepiej być nie może” (Edward Pytlos, wiersz „Krew”). Stopieni w zmartwieniach, na szczęście odnajdują w sobie wielka siłę – młodość, miłość i bliskość. Ekspozycji towarzyszy muzyka grupy hip-hopowej „Korekcja Linii”, w której artysta pisze teksty i tworzy muzykę.
Edward Jan Pytlos (ur. 2003, Warszawa) – uczeń IV Liceum im. Marynarzy WOP w Gdańsku oraz Kuźni Warsztaty Sztuki. Stypendysta Prezydenta Miasta Gdańska w kategorii Wybitny Talent. W swoich pracach próbuje pokazać różne stany ludzkiego umysłu, w możliwie prosty sposób wolny od własnych interpretacji.
Młody twórca ma już na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych: „Festiwal uczuć” i „Prawny grzech w GS Nowy Warzywniak” w Oliwskim Ratuszu Kultury, „Wenecki karnawał w Gdańsku” w Domu Uphagena”, „Żywot długi, piłka krótka „w klubie Winda GAK. Edward uczestniczył w wystawie zbiorowej w Galerii Spazio SV podczas Biennale sztuki 2019 w Wenecji.
Zrealizował kilka projektów artystyczno-społecznych we współpracy z lokalnymi społecznościami, np. cykl obrazów w oknach zrujnowanych kamienic w Gdańsku Oruni, murale w Gdańsku Letnicy i we Wrzeszczu oraz liczący ponad 150m2 mural „Wyspiański taniec” w Gdańsku-Sobieszewie, wykonany na zlecenie Międzynarodowych Targów Gdańskich w ramach projektu Wyspa Drogowiec.
Odrdzewiacz. Wystawa czasowa w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska
Terminy: 7 grudnia 2021 (wtorek) – 3 stycznia 2022 (poniedziałek)
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów (Galeria Palowa)