Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią do zgłębiania jej tajemnic. Na dziedzińcu Twierdzy Wisłoujście spotkacie archeologa – badacza zapomnianych dziejów. Bardzo chętnie opowie Wam, jak pracuje, co odkrywa i jak to się dzieje, że pod ziemią ukrytych jest tyle niesamowitych przedmiotów i nieodkrytych historii.
Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Strategiczne znaczenie tego miejsca doceniono bardzo wcześnie. W okresie nowożytnym nazywana była Bramą do Rzeczypospolitej. Imponująca fortyfikacja chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. Pełniła też rolę latarni, była miejscem cumowania polskiej floty oraz więzieniem.
Od 1974 r. Twierdza Wisłoujście jest w zarządzie Muzeum Gdańska. Od tego czasu trwają prace ratownicze oraz badania archeologiczne, historyczne i konserwatorskie.
Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa postanowiliśmy przybliżyć Wam pracę archeologa i pokazać, jaką drogę przebywa zabytek od momentu wydobycia go z ziemi do czasu wyeksponowania w muzealnej gablocie.
Drzemie w Was dusza odkrywcy? Od zawsze marzyliście, aby odnaleźć zakopany skarb? Teraz macie ku temu okazję! Spróbujcie własnych sił wcielając się w rolę archeologa i odkryjcie zakopane skarby sprzed lat!
Zapraszamy w dwie kolejne soboty i niedziele 12–13 i 19–20 września od 10.00 do 16.00.
Uwaga: zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście nie stanowi elementu Europejskich Dni Dziedzictwa i jest odpłatne.
[Regulamin zwiedzania oddziałów Muzeum Gdańska - kliknij]