Z nadesłanych blisko 400 prac Muzeum Gdańska nagrodziło i wyróżniło 12 fotografii przedstawiających Gdańsk i jego mieszkańców w 2021 roku. W ubiegłorocznej odsłonie konkursu obowiązywały 4 kategorie, tj. „Kultura”, „Gdańszczanie”, „Wydarzenia z życia miasta” i „Gdańsk nieznany”. 12 nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie fotografii zostało zaprezentowanych na wystawie czasowej w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.
„Mój kawałeczek historii”. Jak powstały fotografie?
Niektóre ze zdjęć zostały wykonane przypadkiem, ale były również takie, które powstały przy współudziale gdańszczanek i gdańszczan. „Wystawa” Andrzeja Tuźnika, czyli fotografia która zwyciężyła w kategorii „Kultura”, powstała przypadkiem.
– Udało mi się uchwycić kawałek historii w jej najgłębszej warstwie. Na zdjęciu widoczny jest Pomnik Poległych Stoczniowców nawiązujący do Grudnia’70. Następnie jest tzw. „zdjęcie w zdjęciu”, czyli sytuacja uchwycona przez innego fotografia. Dopiero na samym końcu jest moje zdjęcie. Tak powstał „mój kawałeczek historii” – moja fotografia. Nie spodziewałem się, że uda mi się wykonać takie podczas przypadkowej wizyty w Muzeum. – mówił Andrzej Tuźnik.
Jakub Steinborn, zwycięzca w kategorii „Gdańszczanie”, na fotografowanie poświęcił cały styczniowy dzień.
– Zdjęcie wykonałem w okolicy Placu Solidarności. Szukałem inspiracji w zamykaniu zdjęć w pewnych sztywnych ramach i symetrii. Paradoksalnie i zupełnie przypadkiem znalazłem je w tramwaju nr 8. Dopiero po czasie odkryłem jak wiele rzeczy zagrało w tym zdjęciu, np. ubrania pasażerów i ich zachowania – mówił Jakub Steinborn, autor zdjęcia „Tramwajem nr 8”.
Jeszcze ciekawszą historię ma „Dolarowiec” Hanny Pałczyńskiej. Zdjęcie, które zdobyło III miejsce w kategorii „Gdańszczanie”, zostało zaaranżowane.
– Codziennie widzę „Dolarowca”. Zawsze intrygowała mnie jego forma. Któregoś razu w kuchni, to był wietrzny dzień, zobaczyłam otwarte okno i firanę. Pomyślałem sobie, że chciałabym w nich zobaczyć ludzi. Mimo tego, że był to czas lockdownu, poszłam do każdego z mieszkań i poprosiłam sąsiadów, aby zapozowali do wspólnego zdjęcia w niedzielę o 13.15. Wszyscy podeszli do tego projektu z entuzjazmem. Tak powstało moje zdjęcie, które zgłosiłam konkursu „Mój Gdańsk”. – mówiła Hanna Pałczyńska.
Do kiedy wystawa? Nowe zasady konkursu fotograficznego
Wystawę w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta można zwiedzać do 14 marca 2022 roku. Informacje o zasadach wstępu można znaleźć w zakładce Ratusza Głównego Miasta na stronie internetowej Muzeum Gdańska.
Podczas inauguracji konkursu ogłoszono również nowe zasady trzeciej edycji konkursu na 2022 rok.
Kategoria: Kultura
W kategorii „Kultura” wyróżniono dwie ze 108 nadesłanych prac:
- I miejsce: Andrzej Tuźnik – „Wystawa”
- II miejsce: Nikola Stępień – „Koncert na żywo”
Kategoria: Gdańszczanie
W kategorii „Gdańszczanie” nadesłano 53 zdjęcia. Nagrodzono 3 prace i przyznano jedno wyróżnienie. Zwyciężyło zdjęcie ilustrujące gdańszczan w tramwaju nr 8. Wyróżniono zdjęcie pracownika spółki zajmującej się likwidacją odpadów niebezpiecznych podczas odbioru odpadów ze Szpitala Wojewódzkiego.
- I miejsce: Jakub Steinborn – „Linią numer 8”
- II miejsce: Zuzanna Melka – „Światek Czesława Podleśnego”
- III miejsce: Hanna Pałczyńska – „Dolarowiec”
- Wyróżnienie: Jakub Rybicki – „Wojownik”
Kategoria: Wydarzenia z życia miasta
W kategorii „Wydarzenia z życia miasta” nadesłano 56 zdjęć. Narodzono trzy prace. Zwyciężyła fotografia z przedostatniej rozprawy warszawskich aktywistów, którzy obalili pomnik ks. Prałata Henryka Jankowskiego.
- I miejsce: Paweł Wróblewski – „Rozprawa”
- II miejsce: Paweł Wróblewski – „Wróciłem”
- III miejsce: Witold Bianga – „Granica człowieczeństwa”
Kategoria: Gdańsk nieznany
Najbardziej popularną kategorią w tym roku okazała się kategoria „Gdańsk nieznany”. Nadesłano w niej 160 zdjęć. Jury najwyżej oceniło pracę przedstawiającą odcinek ulicy Biskupiej na Biskupiej Górce.
- I miejsce: Małgorzata Szura–Piwnik – „Na zakręcie”
- II miejsce: Mateusz Koc – „Pośród tajemnic”
- III miejsce: Grzegorz Tatar – „Ropa naftowa”