Jaka jest Twoja gdańska historia?
W ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan Muzeum Gdańska będzie zbierać pamiątki związane z życiem dawnych i współczesnych pokoleń gdańszczan. Podziel się fotografiami, dokumentami czy listami, które mogą trafić na wystawę o Gdańsku. Pamiątki będą przyjmowane w czasie zjazdu w Mobilnym Muzeum Gdańska na Zielonym Moście.
Dzielić się swoją historią mogą nie tylko dawni mieszkańcy Gdańska czy ci mieszkający tu od lat, ale i osoby, które przybyły do naszego miasta całkiem niedawno.
– Podczas tegorocznej edycji zjazdu chcemy przyglądać się naszej tożsamości. Nie można określić tego, kim jesteśmy, bez spojrzenia w bliższą i dalszą przeszłość – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – chcemy powspominać, przywołać osobiste historie mieszkańców, których świadkiem jest Gdańsk. Niech to będzie okazja do zobaczenia, jak się zmieniliśmy, i jak zmieniło się nasze miasto.
Przekaż swoje gdańskie historie pokoleniom!
Muzeum Gdańska przyjmie w depozyt lub wykona kopie cyfrowe przyniesionych przedmiotów. Najciekawsze z pamiątek wykorzystane zostaną przy tworzeniu nowej wystawy stałej w planowanej siedzibie głównej Muzeum Gdańska przy ulicy Rycerskiej.
– Jeśli posiadasz fotografie, albumy, dokumenty, listy i pamiętniki związane z osobistymi losami Twojej gdańskiej rodziny, przywieź je na V Światowy Zjazd Gdańszczan do Mobilnego Muzeum Gdańska. Na miejscu pracownicy Muzeum przyjmą wykonają ich cyfrową kopię i zwrócą pamiątki darczyńcom, albo przyjmą je do muzealnej kolekcji. Czekamy na Twoje historie! – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Możliwość zaprezentowania i przekazania pamiątek będzie możliwa na Zielonym Moście w Mobilnym Muzeum Gdańska w dniach 6-8 lipca 2018 r., w godzinach 10:00-18:00. W przypadku dużego zainteresowania akcją mogą nastąpić drobne opóźnienia w wykonywaniu kopii cyfrowych przyniesionych obiektów.
Zbiórka trwa cały rok!
Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek lub umożliwieniem wykonania ich cyfrowych kopii po V Światowym Zjeździe Gdańszczan są proszone o kontakt pod numerem telefonu +48 519 486 653 / +48 512 418 757 lub e-mailem: historia@muzeumgdansk.pl.
Jak zmieniało się ścisłe centrum Gdańska w XX wieku?
Wizyta w Mobilnym Muzeum Gdańska to także okazja do zapoznania się z ciekawym programem edukacyjnym. Odpowiemy na pytania: Czy Gdańsk który znamy dzisiaj mógł wyglądać zupełnie inaczej? Które budynki Głównego Miasta zostały podniesione z ruin po II wojnie światowej, a które to zupełnie nowe konstrukcje nawiązujące tylko do historycznych wzorców? Wspólnie z edukatorami Muzeum Gdańska dzieci i ich opiekunowie będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych animacjach. Wspólnie prześledzimy losy naszego miasta w XX wieku: będziemy obserwować, planować i odbudowywać. Chcemy nie tylko pobudzać dziecięcą wyobraźnię, ale i odkurzyć rodzinne wspomnienia.