Mieszczanin artystą

Cykl wydarzeń w Domu Uphagena

Cykl „Mieszczanin artystą” to wyjątkowa seria wydarzeń, które odbywają się w Domu Uphagena, łącząc historię, sztukę i tradycje Gdańska.

Składają się na nią trzy spotkania, każde poświęcone innemu aspektowi dawnych miejskich sztuk: muzyce, tańcu i malarstwu. Wydarzenia obejmują wykłady, warsztaty oraz animacje historyczne, w których uczestnicy mogą przenieść się w czasy XVII i XVIII wieku. W ramach warsztatów można nauczyć się podstaw grania na dawnych instrumentach wojskowych, odkryć tajniki tańców epoki czy spróbować swoich sił w tworzeniu dzieł plastycznych.

Każde spotkanie wzbogacone jest inscenizacjami życia codziennego dawnego Gdańska, które ożywiają jego mieszkańcy.

Mieszczanin artystą. W służbie Marsa i Euterpe

Kiedy: 12 października (sobota), godz. 10.00 – 14:00

Wykład

Muzyka od paleolitu stanowiła ważny element wyrażania ludzkich emocji. Towarzyszyła ludziom w pierwszych rytuałach, nadając im klimatu tajemniczości, wprowadzała w trans. Pomagała radzić sobie z lękami i wyrażać radość. Była nierozerwalnym elementem cywilizacji, czasem wywierając wpływ na ruchy społeczne. Jej powszechny charakter wymykał się kontroli systemów, dawał poczucie wolności. Podczas wykładu usłyszymy o jej roli w XVII i XVIII wiecznym Gdańsku. Muzyka często była jednym z elementów reprezentacji władzy miejskiej. Cechy muzyków prowadziły walki z partaczami, spierając się o prawo do wykonywania różnych typów utworów i korzystania z konkretnych instrumentów. Cechy trębaczy miejskich miały przypisane role podczas ważnych państwowych wydarzeń i uroczystości. Wojsko miejskie posiadało własnych muzyków, ich zadania były ściśle określone w regulaminach.

Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem 789 449 683

Bęben, flet i trąbka to instrumenty z dźwiękiem których dawni Gdańszczanie byli oswojeni od lat najmłodszych. Uczestnicy spróbują nauczyć się podstawowej wiedzy na temat sygnałów i melodii wygrywanych na wojskowych instrumentach.

Animacja przestrzeni historycznej

Jan Uphagen pełnił funkcje oficera gdańskich chorągwi obywatelskich. Na podwórzu jego kamienicy odbędzie się musztra jednej z nich. Mieszczanie ćwiczyć przy dźwięku bębna i fletu.

Mieszczanin artystą. Tajemnice Terpsychory

Kiedy: 16 listopada (sobota), godz. 10.00 – 14:00

Wykład

Historia tańca jest równie burzliwa jak polityczne dzieje świata. Prześledzimy ewolucję jaką przeszedł od sfery sacrum do profanum. Wiele tańców powstałych jako element kultury ludowej zostało przyjętych przez sfery wyższe i trafiło na salony dworskie i mieszczańskie. W czasach nowożytnych ta sfera życia pełniła funkcję nie tylko kulturotwórczą ale też społeczna. Podczas tańca prezentowała się młodzież aby znaleźć żonę lub męża. Bale pozwalały na zdobywanie kontaktów biznesowych, politycznych i towarzyskich. Taniec był formą komunikacji pozawerbalnej. Małą znaną postacią, która tworzyła w Gdańsku jest teoretyk i praktyk sztuki tańca Gottfried Taubert, autor dzieła "Rechstaffener Tanzmeister".

Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem 789 449 683

Pomimo tego, że tańce osiemnastowieczne na pierwszy rzut oka wydają się bardzo różnic od siebie w skład każdego wchodzi określona ilość takich samych figur. Figury są elementami układanki z których można prawie dowolnie komponować nowe układy taneczne. Uczestnicy nauczą się odpowiednich postaw i elementów kultury tanecznej. Poznają podstawowe figury jednego z popularnych tańców epoki i nauczą się go wykonywać. Zwieńczeniem zajęć będzie jego prezentacja.

Animacja przestrzeni historycznej

Goście Domu Uphagena napotkają jego mieszkańców podczas czynności związanych z tańcem. Przygotowywania garderoby, obuwia. Nakładania makijażu i podczas prób tańca.

Mieszczanin artystą. Obraz ręką zatrzymany

Kiedy: 14 grudnia (sobota), godz. 10.00 – 14:00

Wykład

Sztuki plastyczne nie były w Gdańsku dziedziną zarezerwowana wyłącznie dla cechu malarzy. Oprócz szeregu fachowców, kształconych zarówno w najlepszych ośrodkach malarskich Europy szkicowaniem i malowaniem zajmowali się hobbystycznie zwykli mieszczanie. Joanna Schoppenhauer opisała swoje dziecięce spotkanie z najsłynniejszym gdańskim grafikiem osiemnastego wieku Danielem Chodowieckim. Oprócz wybitnych dzieł malarskich, jak portrety które tworzył Jacob Wessel, powstawały proste grafiki ukazujące widoki miasta czy jego mieszkańców podczas codziennych czynności. Sztuki plastyczne przekazywały też symbolikę ważną dla ówczesnych ludzi.

Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem 789 449 683

Uczestnicy poznają podstawy warsztatowe dawnego artysty. Rodzaj farb, techniki stosowane przy tworzeniu dzieł plastycznych takich, jakie mógł próbować tworzyć zamożny gdańskich mieszczanin. Samodzielnie spróbują swoich sił w klasycznych pracach ówczesnych miłośników pędzla i ołówka.

Animacja przestrzeni historycznej

W poszczególnych pomieszczeniach Domu Uphagena spotkać będzie można dawnych jego mieszkańców i gości rodziny Uphagenów rozmawiających o grafice i malarstwie. Matthaus Deisch spróbuje namówić gości na wykupienie abonamentu na jego serię widoków Gdańska. W małej jadalni pokojówki plotkować będą o charakterach osób sportretowanych na wiszących tam obrazach. Młodzież pod kierunkiem guwernantki będzie z trudem próbować swych sił w szkicowaniu martwej natury.

Projekt finansowany ze środków Miasta Gdańska.