„Mamy wiatr do żeglowania…”. Związki Gdańska z Hanzą XIV-XVI w.

Wystawa czasowa w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

Z okazji 44. Międzynarodowego Dnia Hanzy odbywającego się w Gdańsku w czerwcu 2024 r. Muzeum Gdańska we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Centrum Badań Memlingowskich, Uniwersytetu Gdańskiego przygotowało wystawę czasową, pt.: „Mamy wiatr do żeglowania…Związki Gdańska z Hanzą XIV-XVI w.”

Wernisaż wystawy

8 czerwca 2024 (sobota), godz. 12:00

Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Godziny otwarcia i ceny biletów

Aktualne informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziesz w zakładce "Wizyta w oddziałach".

• Kupując bilet na zwiedzanie Ratusza Głównego Miasta, możesz zwiedzić wystawę stałą oraz wystawę czasową "Mamy wiatr do żeglowania"
  • W dni wolnego wstępu (poniedziałki) wystawy czasowe są biletowane. Możesz kupić bilet w kasie oddziału lub online po kliknięciu w ten link i wyborze interesującego Cię terminu.

Do kiedy mogę zwiedzić wystawę?

Wystawa będzie czynna do 3 listopada 2024 roku (niedziela).

Dostępność wystawy

• Prawie wszystkie teksty zostały przetłumaczone na polski język migowy. Nagrania można obejrzeć po zeskanowaniu kodów QR.
  • Do części eksponatów przygotowano audiodeskrypcje. Można ich wysłuchać po zeskanowaniu kodu QR.
  • Wystawa znajduje się na różnych piętrach Ratusza. W części tych miejsc nie mamy możliwości instalacji udogodnień takich jak rampy czy podnośniki, ze względu na historyczny charakter pomieszczeń.

Dostępne wydarzenia towarzyszące

• 29 czerwca, godz. 12:00 - oprowadzanie z audiodeskrypcją.
  • 29 czerwca, godz. 15:00 - oprowadzanie w PJM
  • Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym harmonogramie wydarzeń w czerwcu. Kliknij w ten link.

Zaproszenie w polskim języku migowym

O czym jest wystawa?

To opowieść o Gdańsku jako mieście morskim, o zamieszkujących w nim ludziach, m.in. marynarzach i szyprach, którzy byli kupcami i prowadzili szeroko zakrojone kontakty handlowe oraz współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną z innymi miastami wchodzącymi w skład Hanzy.

Czego się dowiemy?

Jak działała organizacja zrzeszająca miasta Europy Środkowej i Północnej? Dlaczego była ważna dla Gdańska? Jakich statków używano do przewożenia towarów? W jaki sposób Gdańszczanie radzili sobie w świecie pieniędzy, cen, liczb i rachunków? Tego wszystkiego dowiesz się, odwiedzając wystawę w Ratuszu.

Poznaj rolę Gdańska w Hanzie

Zakres chronologiczny wystawy sięga XIV-XVI wieku, czyli czasów świetności Hanzy. Po tym okresie nadszedł czas stagnacji, a wreszcie jej upadku. W 1669 r. odbył się ostatni zjazd przedstawicieli miast hanzeatyckich z udziałem Gdańska. W latach 80. XX w. powstał związek miast partnerskich Europy Północnej , zwany Nową Hanzą, nawiązujący do przeszłości średniowiecznej organizacji, której historia opowiedziana zostanie na wystawie prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta.

Co zobaczę na wystawie?

Ekspozycja w Ratuszu Głównego Miasta obejmuje siedem sal na dwóch kondygnacjach, prezentując ponad 200 zabytków.

Wśród obiektów z XIV-XVI w. wyróżnia się kolekcja tłoków pieczętnych z Elbląga, najstarsze gdańskie epitafium Demoet von der Beke z Bazyliki Mariackiej oraz artefakty hanzeatów z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Poznasz też historię obrazu Hansa Holbeina Młodszego z 1532 r., ukazującego kupca Georga Giesego w kantorze hanzeatyckim w Londynie, z opisami symboliki i kontekstu powstania. Przygotowano opisy w polskim języku migowym oraz audiodeskrypcje.

Wydarzenia - oddziały muzeumRatusz Głównego Miastazwiedzanie