Muzeum Gdańska rozpoczyna zbiórkę relacji i pamiątek dotyczących powstawania gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej. Poprzez trudności w wydawaniu zezwoleń, w pierwszych trzech dekadach po wojnie w Gdańsku rozpoczęto budowę zaledwie czterech nowych świątyń. W tym czasie liczba ludności miasta wzrosła o blisko 200 tysięcy w stosunku do stanu z 1939 roku. Władze PRL dążyły do ograniczania budownictwa sakralnego w całym kraju, ale w momencie rozpoczęcia budowy nowego kościoła, proces ten stawał się często ruchem społecznym, integrującym wspólnoty mieszkańców nowych dzielnic Gdańska.
Nagrania
W ramach realizowanego projektu zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami dotyczącymi budowy nowych gdańskich kościołów po wojnie, jak i życia w dzielnicach, gdzie nowe świątynie powstawały – na Przymorzu, Zaspie czy Stogach. Nagrane relacje włączone zostaną w zasób działającego przy Muzeum – Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.
Pamiątki
Powstawanie gdańskich świątyń ilustrują niezliczone fotografie, dokumenty i inne pamiątki w rodzinnych archiwach. Chcielibyśmy poznać ich historię, włączyć je w zbiory Muzeum lub wykonać ich skany. Z zebranych materiałów jesienią planujemy wspólnie stworzyć wystawę ukazującą proces tworzenia gdańskich kościołów w takich dzielnicach jak Przymorze, Stogi czy Zaspa.
Projekt „Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".
Partnerzy projektu: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Gdański Archipelag Kultury