W ramach cyklu "Czwartki w Muzeum" 1 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na Spotkanie wokół książki. Kim byli „lagrowi ludzie”? Oskarżeni i skazani w pierwszym procesie stutthofskim - o tym porozmawiają zaproszeni goście.
Tematem dyskusji będzie nowa książka dr Marcina Owsińskiego pt. „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945–1946). Opowieść o przemianie”. O „gdańskiej Norymberdze”, o oskarżonych, skazanych i banalności zła z Autorem rozmawiać będzie redaktorka Dorota Karaś.
„Lagrowi ludzie” to sugestywna i wielowątkowa opowieść o konkretnych ludziach z obozu Stutthof oraz ich ewolucji mentalnej i sprawczej, jaka nastąpiła w czasie pobytu w tym niemieckim obozie koncentracyjnym. To także ponadczasowa przypowieść o zmienności i nieprzewidywalności życia.
Wymiar sprawiedliwości osądził jedynie promil spośród wszystkich byłych funkcjonariuszy obozu Stutthof. Do powszechnej świadomości z wielu dochodzeń i wyroków przeszedł jedynie proces przeprowadzony w Gdańsku w 1946 r., zakończony spektakularnym, publicznym wykonaniem wyroku śmierci na 11 osobach. Takie, a nie inne jego przeprowadzenie stało się symbolicznym „rytuałem przejścia” polskiego społeczeństwa Pomorza z okresu okupacji do czasu pokoju i zapominania świeżej traumy wojny.
Kiedy: 1 czerwca 2023 (czwartek) godz. 17.00-18.30
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
Wstęp: wolny
Cena promocyjna publikacji podczas spotkania: 105 zł