W maskach wszyscy jesteśmy sobie równi. Zakrywając twarz pozbywamy się własnej tożsamości. Nie inaczej postrzegali tę sferę mieszkający w miastach ludzie średniowiecza i nowożytności, którzy szukali – choć na chwilę – ucieczki od rzeczywistości… w anonimowej zabawie.
W tłumie możny równał i bratał się z biedakiem. Nie szło rozróżnić kto był bogatym kupcem, a kto mieszkającym na obrzeżach miasta rzemieślnikiem, kto był panią domu, kto służącą, czy też zakonnicą, albo kurtyzaną. Oczywiście do czasu… Nawet zabawa z czasem nabiera zinstytucjonalizowanej postaci.
Kiedy i gdzie zaczyna się historia karnawału i jego masek? Jakie znaczenie miał i ma karnawał dla społeczeństwa? Jak świętowano i świętuje się karnawał w różnych częściach świata? Jak obchodzono zapusty w Polsce?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas pierwszego w 2019 r. spotkania z cyklu Muzeum Gdańska Seniorom.
Pieter Bruegel starszy, Walka karnawału z postem (fragment), 1559.
Dwugodzinne zajęcia, podzielone na część teoretyczną i warsztatową, rozpoczną się czwartek, 28 lutego 2019 r., o godz. 11.00 w Sali Edukacyjnej w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska przy ul. Długiej 46/47. Wejście do sali edukacyjnej jest możliwe wyłącznie poprzez dziedziniec zewnętrzny od strony ul. Piwnej 35/37).