Gdańsk od wieków był portem dla ludzi z całej Europy. Każdy docierał do miasta z bagażem swoich doświadczeń, tradycji, wspomnień. Ta wielokulturowa społeczność tworzyła nową tożsamość, czerpiącą z bogactwa każdego jej członka.
Proces ten powtarzał się wielokrotnie, również po wielkich burzach przetaczających się przez Gdańsk. Po II wojnie światowej w mieście pozostało kilka tysięcy przedwojennych, polskich gdańszczan, na miejsce wysiedlonych Niemców przyjechali Polacy, często wysiedleni z Wilna i Lwowa. Wspólnymi siłami podnieśli z ruin zniszczone miasto. Nadali mu nową formę, zachowując jednak tradycję miejsca. Wrośli w nie i są kontynuatorami tysiącletniej historii Gdańska. Współcześnie do miasta przybywają mieszkańcy Ukrainy i Białorusi, starając się znaleźć tutaj spokojny i bezpieczny port.
Dwie propozycje. Jedno spotkanie
Wydarzenie "Jak feniks..." skierowane do mieszkańców Gdańska: Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Tatarów i innych.
W jego ramach odbędą się:
- spacer podczas którego uczestnicy poznają historię i ideę powojennej odbudowy Gdańska. Ścieranie się koncepcji urbanistycznych, wpływ tradycji miejscowej i przywiezionej przez migrantów. Oprowadzanie w języku polskim i ukraińskim;
- panel dyskusyjny „Moje miasto”. Jak dziś miasto może się stać częścią nas samych, niezależnie od tego, skąd do niego przybyliśmy. Historie rodzin i poszczególnych osób związane z Gdańskiem. Prowadzenie w języku polskim i ukraińskim.
Terminy spotkań i rejestracja uczestników
- 10 września 2022, godzina 12:00–15:00
- 17 września 2022, godzina 12:00–15:00
Wydarzenie rozpocznie się na dziedzińcu wewnętrznym Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Wejście znajduje się obok przedproża przy ul. Długiej. Po zakończeniu spaceru uczestnicy udadzą się na panel dyskusyjny.
Obowiązują zapisy na adres mailowy edukacja@muzeumgdansk.pl