[...] Że jednak młode pokolenie rozumie całą doniosłość pracy w dziedzinie sportowej, ceni ją wysoko i kocha, o tem świadczą nie same już słowa, leczy czyny dokonane w pięciu latach ubiegłych istnienia swego Klub sportowy polski „Gedania”. Potężna ta organizacja [...] rozwija się wspaniale i osiągnęła z biegiem czasu cały szereg poważnych sukcesów sportowych, które uprawniają do dalekoidących nadziei na dalszą przyszłość.
„Gazeta Gdańska – Echo Gdańskie”, nr 43 z 22 lutego 1928 r., s. 1.
Wśród licznych aktywności Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku ważne miejsce zajmowała działalność sportowa. Przynależność do polskich klubów czy stowarzyszeń nie tylko umożliwiała rozwijanie sprawności fizycznej, lecz także wzmacniała ducha narodowego i pomagała w pielęgnowaniu mowy ojczystej.
O bogactwie tych inicjatyw przypomina wystawa "Gedania i nie tylko. Polski sport w międzywojennym Gdańsku" przygotowana w Muzeum Poczty Polskiej z okazji 100-lecia Klubu Sportowego Gedania. Opowiada ona nie tylko o pionierskim okresie polskiego sportu w Gdańsku, ale też o heroizmie działaczy i sportowców w czasie II wojny światowej oraz pierwszych latach po jej zakończeniu.
O historiach gdańskich klubów sportowych, zrzeszających setki mężczyzn i kobiet, opowie blisko kilkadziesiąt eksponatów.
Co wiesz o gdańskim sporcie? Odpowiedz na pytania i zgarnij maskotkę Bo”GDA”na
Rodziny, które odwiedzą wystawę w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i udzielą po zakończeniu zwiedzania poprawniej odpowiedzi na jedno z dwóch pytań, otrzymają maskotkę obchodów 100-lecia KS Gedania, czyli małpkę Bo”GDA”na oraz słodkie upominki. Liczba jubileuszowych maskotek jest ograniczona i wynosi 50 sztuk.
Wystawa jest częściowo dostosowana do zwiedzania przez osoby ze szczególnymi potrzebami. Będzie czynna przynajmniej do maja 2023 roku. Ceny biletów indywidualnych normalnych i ulgowych wynoszą odpowiednio 10 i 5 złotych.
Kliknij w hiperłącze. Zapoznaj się z pełnym programem obchodów 100-lecia KS. Gedania!