Od soboty, 29 czerwca 2019 r., w Domu Uphagena będzie można zobaczyć wystawę czasową prezentującą najnowsze trendy projektowe. Pierwsza wystawa z cyklu Dizajn w Domu Uphagena zostanie poświęcona twórczości Doroty Ceneckiej oraz Przemysława Kusia. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. rzeźby i biżuteria użytkowa, replika łańcucha Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz ciekawostka – bursztynowa Bitwa pod Grunwaldem. Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2019 r.
– Zaplanowaliśmy cykl wystaw Dizajn w Domu Uphagena, świadomi, że ludzie dziś na wiele sposobów odmieniają i nadużywają słowa „dizajn”. Żyjemy w czasach, w których kupuje się krzesła, nie siadając na nich i wyciskarki do soków, zachwycające swoją dekoracyjną formą ale niepraktyczne. Uznaliśmy, że Dom Uphagena, siedziba Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, to znakomite miejsce dla prezentacji twórców, którzy nie tylko dobrze projektują przedmioty, ale także sami je solidnie wykonują – mówi Robert Pytlos z Urzędu Miasta Gdańska, pomysłodawca idei wystaw Dizajn w Domu Uphagena.
Na wystawie zobaczymy rzeźby wykonane z naturalnych brył bursztynu bałtyckiego oraz biżuterię użytkową Doroty Ceneckiej oraz Przemysława Kusia, którzy swoją przygodę z bursztynem rozpoczęli 25 lat temu. Artyści współpracują z sobą od kilkunastu lat. Ich prace cechuje wysoka dbałość o szczegóły.
– Moja przygoda z bursztynem bałtyckim zaczęła się gdy miałem 15 lat. Uczyłem się tej trudnej sztuki, podpatrując ojca, który był rzeźbiarzem. Po wielu pracach wykonanych w drewnie lub mydle, tata pozwolił mi na pracę z bursztynem. Pamiętam tą chwilę jakby wydarzyła się wczoraj. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że wykonywanie rzeźb w bursztynie bałtyckim to moja pasja. Po 25 latach pracy, patrząc na bursztynowy kawałek widzę w nim temat kolejnej pracy. Inspiruje mnie natura i piękno otaczającego mnie świata, ale jestem otwarty na nowe rzeźbiarskie wyzwania – mówi Przemysław Kuś, ceniony rzeźbiarz.
Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. rzeźby i biżuteria użytkowa, replika łańcucha Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz fotogram bursztynowej Bitwy pod Grunwaldem wykonanej przez Przemysława Kusia w 2015 r.
– Mało kto wie, że taki obraz został wykonany w Polsce na zagraniczne zlecenie. I choć w Domu Uphagena będzie można zobaczyć jedynie fotogram bursztynowej kopii obrazu Jana Matejki, to jest to ciekawy przykład wykorzystania bursztynu bałtyckiego przez rodzimych artystów, którym Gdańsk i Pomorze może się z całą pewnością pochwalić – mówi Robert Pytlos.
Dorota Cenecka – gdańszczanka, projektuje i realizuje biżuterię od prawie 25 lat. Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień, udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą. Chętnie angażuje się w różne projekty związane z bursztynem i promocją Gdańska. Działa w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników. Od 5 lat bierze udział w pokazach mody miedzy innymi w ramach Polskiego Pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie oraz Gali Amber Look podczas targów Amberif
Przemysław Kuś – rzeźbiarz i bursztynnik ze Słupska, jeden z najbardziej obecnie cenionych fachowców w zakresie obróbki bursztynu, jego prace były wielokrotnie nagradzane w konkursach branżowych