W ramach obchodów 78. rocznicy powrotu Gdańska w granice Polski odbędzie się debata historyków związana z pamięcią i znaczeniem tego wydarzenia w kontekście historii kraju oraz jego społeczeństwa.
78 lat temu pod ostrzałem artyleryjskim Armii Czerwonej ginął w płomieniach hitlerowski Danzig. Kończyła się brunatna era w dziejach miasta, a z nią miasto pamietające czasy Krzyżaków, polskich królów, Prusaków, Napoleona, patronat Ligi Narodów, wreszcie polskich patriotów ginących w Poczcie Polskiej i Stutthofie. Nowy Gdańsk zaczął powstawać tuż po 28 marca 1945 roku, po tym jak żołnierze Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte podnieśli biało-czerwoną flagę nad Dworem Artusa. Gdańsk wracał w granice Polski, choć nie była to wolna Polska.
Jak nazwać to, co wydarzyło się w marcu 1945 roku w Gdańsku? Wyzwoleniem, powrotem do Macierzy czy nowym zniewoleniem? Jak rozumieć i pamiętać to, co wówczas się wydarzyło?
Udział w debacie wezmą prof. Grzegorz Motyka, prof. Robert Traba. dr Joanna Hytrek-Hryciuk oraz dr Jan Daniluk. Spotkanie poprowadzi dr Janusz Marszalec.
- Kiedy: 28 marca 2023 (wtorek), godz. 17.00-18.00
- Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
- Wejście: przed przedproże od strony ul. Długiej od godz. 16.40
- Ilość miejsc siedzących: 70
- Wstęp: wolny