Pierwszy koncert carillonowy został zagrany z wieży Ratusza Głównego Miasta 23 września 1561 r. z okazji zamontowania na iglicy pozłacanej figury króla Zygmunta II Augusta. Od tamtej pory, aż do 1942 r., miasto utrzymywało ponad 38 carillonistów miejskich i ich pomocników. Dzięki pracy dziesiątek osób najważniejszym uroczystościom miejskim, np. wizytom koronowanych głów, czy codziennemu życiu miasta towarzyszyły okolicznościowe utwory wybrzmiewające z dzwonów o masie od kilku do kilkuset kilogramów. Gdańsk jedynym miastem w Polsce, które może się poszczycić działającymi carillonami. W ciągu trzech ostatnich dekad odbudowano carillony z kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Trzeci – carillon „Gdańsk”, to mobilny instrument, który może dostać się do niemal każdej miejscowości w Polsce i w Europie. Wszystkimi zarządza Muzeum Gdańska.
– Kultura carillonowa w Gdańsku powraca do swojej świetności. W tym roku odbył się 21. Gdański Festiwal Carillonowy, zamawiane są utwory u wybitnych, współczesnych kompozytorów, przywrócone zostało też stanowisko miejskiego carillonisty, a carillon mobilny koncertuje po kraju – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – Chcemy umożliwić mieszkańcom starania o wpis carillonów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, które podniesie prestiż Gdańska i naszego muzeum, a także pozwoli skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne. Spotkanie inauguracyjne jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zarówno osób prywatnych i instytucji, które mogą rozpocząć procedurę ubiegania się o wpis na listę.
Starania to kilkuletnia inicjatywa. W pierwszej kolejności kultura carillonowa ma zostać wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a docelowo ma się znaleźć na Reprezentatywnej Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Informacji udziela carillonistka miejska Monika Kaźmierczak (m.kazmierczak@muzeumgdansk.pl / tel. 509-362-965).
Wypełniony formularz należy odesłać na adres m.kazmierczak@muzeumgdansk.pl do 31 grudnia 2020 r.