W czwartek, 1 grudnia 2022 roku, o godz. 17.00 w Muzeum Bursztynu obędzie się drugie spotkanie z cyklu Akademia Bursztynu. O właściwościach fizykochemicznych wybranych eksponatów z Muzeum Bursztynu opowiedzą dr Anna Klisińska i dr Anna Anna Ryguła z Muzeum Narodowego w Krakowie. Specjalistki podzielą się wiedzą z przeprowadzonych badań w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Zabytkowych. Wstęp na spotkanie jest wolny.
– W ostatnich latach pojawia się coraz większa świadomość i potrzeba stosowania nieinwazyjnych technik badawczych do analizowania bezcennych i unikatowych dzieł sztuki. Wykład przedstawi najnowsze możliwości badań fizykochemicznych obiektów zabytkowych realizowanych w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Zabytkowych LANBOZ przy Muzeum Narodowym w Krakowie – mówi dr Anna Ryguła z Muzeum Narodowego w Krakowie. – Szczególną uwagę poświęcimy badaniom technologicznym wykonanym dla zabytków bursztynowych pochodzących z Muzeum Bursztynu. Podczas wykładu przybliżymy i udzielimy odpowiedzi na takie zagadnienia czym są i jakie informacje niosą zdjęcia w światłach analitycznych? Czym jest i czego można się dowiedzieć spektroskopia ramanowska? Do czego przyda nam się technika XRF? Dzięki nadchodzącemu spotkaniu Akademii Bursztynu nie będziemy patrzeć na zabytki tak samo.
Anna Klisińska i Anna Reguła uczestniczyły w zrealizowanym w 2017 roku projekcie badań konserwatorskich pięciu najcenniejszych obiektów z kolekcji Muzeum Bursztynu. Jednym z nich był kabinet wykonany w Gdańsku w 1724 r. przez Johanna Georga Zernebacha.
Program był realizowany w ramach Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem, finansowanego z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wstęp na spotkanie jest wolny. Dla słuchaczy będzie dostępne 40 miejsc siedzących.
Akademia Bursztynu. Spotkanie 2
Kiedy: 1 grudnia 2022, godz. 17.00
Gdzie: Muzeum Bursztynu, Sala Edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16
Wejście: od strony Domu Młynarza, ul. Piaski
Wstęp: wolny
dr Anna Ryguła - od 2018 asystent w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie jest odpowiedzialna za aplikację technik oscylacyjnych, w szczególności spektroskopii ramanowskiej, do badań dzieł sztuki. Pracę magisterską obroniła w 2006 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie doktorat pod kierunkiem Prof. Małgorzaty Barańskiej w 2011 roku. W latach 2013-2017 pracowała jako asystent, a następnie kierownik Pracowni Spektroskopii Ramanowskiej w Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków JCET. Jest autorką ponad 25 publikacji z zakresu spektroskopii oscylacyjnej, także w zastosowaniu wobec obiektów dziedzictwa kulturowego.
dr Anna Klisińska-Kopacz - główny specjalista w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ukończyła studia chemiczne na Politechnice Krakowskiej. W latach 2002-2003 była stypendystką Marii Curie w Institute de Recherches sur la catalyse et l'environnement de Lyon (IRCELYON). W 2005 roku uzyskała tytuł doktora w Instytucie Katalizy i Chemii Powierzchni PAN. W tym samym roku dołączyła do grona pracowników, gdzie do 2008 pełniła funkcję adiunkta. W latach 2005-2006 zdobywała również doświadczenie na Université Catholique de Louvain, Louvain-la-Neuve (UCL) w zakresie chemii ciała stałego. Ekspert w dziedzinie badań spektroskopowych. Jej zainteresowania koncentrują się na nieinwazyjnych metodach badania obiektów zabytkowych. Jest autorką ponad 30 publikacji naukowych z zakresu chemii, spektroskopii i konserwatorstwa.