W czwartek 16 lutego o godz. 17.00 zapraszamy na czwarte spotkanie w ramach Akademii Bursztynu. Temat, jaki poruszy zaproszony gość, Aleksander Smakosz, to "Pomander — uniwersalne remedium na dżumę, kosmetyk czy aptekarska fanaberia?"
W średniowieczu, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się chorób, zalecano okadzanie domostw dymem z palonego bursztynu. Popularne było użycie bursztynowego jabłka, zwanego potocznie pomanderem. Nazwa odnosi się zarówno do substancji zapachowej, jak i pojemnika, w którym była ona przechowywana. Gościem spotkania będzie Aleksander Karol Smakosz, który przedstawi historię pomanderów, ewolucję ich składu, opowie o ich znaczeniu w kulturze oraz odpowie na pytanie, co ma wspólnego ambra z bursztynem?
Aleksander Karol Smakosz - magister farmacji, obecnie doktorant w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw, chemią kosmetyków.
Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16
Wejście: od ul. Na Piaskach i Domu Młynarza
Wstęp: wolny