Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Historia:
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku i było wówczas oddziałem Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku Muzeum Poczty jest Oddziałem Muzeum Gdańska.
Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.
Misją naszego Muzeum jest zachowanie pamięci o działalności patriotyczno-społecznej Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku 1 września 1939 roku jako symbolu oporu wobec terroru hitlerowskiego podczas II wojny światowej.
Zadanie to realizujemy szerząc wiedzę o podstawach istnienia drugiego Wolnego Miasta Gdańska, jego historii, ustroju politycznym, funkcjonowaniu gospodarczym i stosunkach narodowościowych, o sytuacji polskich mieszkańców WMG oraz o polskich Pocztowcach, genezie, przebiegu i skutkach ataku na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku.
Ostatnie wejście na 45 min przed zamknięciem obiektu.
Informacja o Muzeum Poczty Polskiej w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ang. easy to read):
Informacja o Muzeum Poczty Polskiej w Polskim Języku Migowym:
Kontakt:
- Marek Adamkowicz, kierownik
m.adamkowicz(at)muzeumgdansk.pl, tel. +48 512 418 747 - Jan Szkudliński, adiunkt
j.szkudlinski(at)muzeumgdansk.pl, tel. +48 508 135 428 - Kasa - rezerwacja zwiedzania i lekcji muzealnych
tel: +48 789 449 667