Program Rozbudowa zbiorów muzealnych. Zadanie: Zadanie: „Zakup 16 arkuszy z 40 grafikami Daniela Chodowieckiego”
Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzeów Muzeum Gdańska powiększyło kolekcję o grafiki Daniela Chodowieckiego. Jednego z najwybitniejszych ilustratorów i grafików XVIII wieku, graficzny dorobek urodzonego w Gdańsku artysty liczy ponad 2000 dzieł. Nabytek ten wzbogaci zbiór o nowe tematy i umożliwi prezentację prac artysty na wystawach czasowych, w tym na planowanej na rok 2026 wystawie związanej z trzechsetleciem urodzin artysty.
Zakupione dzieła prezentują szeroki przekrój dorobku Chodowieckiego. Mnisi i Husarzy to jeden z przykładów sporadycznie pojawiających się na rynku antykwarycznym wczesnych prac artysty. Zestawienie zawiera także grafiki zdobiące książki i kalendarze, które to ugruntowały pozycję Daniela Chodowieckiego jako jednego z najwybitniejszych ilustratorów epoki Niektóre z prac (np. Winieta i rycina tytułowa do cz. II Julchen Grunthal) posiadają rzadko pojawiające się remarki, które w grafice służyły m.in. do testowania głębokości trawienia i umieszczane były na skraju płyty, poza właściwą kompozycją. Artyści na marginesie rytowali (często w formie żartu) portrety, figurki, drobne scenki niemające nic wspólnego z właściwą kompozycją ryciny. Rzadka na rynku jest także Satyra na nielegalne przedruki, interpretowana później jako I rozbiór Polski.
Obiekty wpisują się w charakter kolekcji grafiki Muzeum Gdańska i uzupełniają zbiór prac artysty obecnie będących w inwentarzu muzealnym.
„Dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.
Kwota dofinansowania: 39 177,00 zł
Wkład własny Muzeum Gdańska: 10 608,00 zł
Całkowita kwota zadania: 49 725,00 zł
Więcej informacji znajdziesz na biurze prasowym Muzeum Gdańska.