Program Rozbudowa zbiorów muzealnych. Zadanie: „Zakup 16 arkuszy z 40 grafikami Daniela Chodowieckiego”

Program Rozbudowa zbiorów muzealnych. Zadanie: Zadanie: „Zakup 16 arkuszy z 40 grafikami Daniela Chodowieckiego”

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa Muzeum Gdańska powiększyło kolekcję o grafiki Daniela Chodowieckiego. Jednego z najwybitniejszych ilustratorów i grafików XVIII wieku, graficzny dorobek urodzonego w Gdańsku artysty liczy ponad 2000 dzieł. Nabytek ten wzbogaci zbiór o nowe tematy i umożliwi prezentację prac artysty na wystawach czasowych, w tym na planowanej na rok 2026 wystawie związanej z trzechsetleciem urodzin artysty.

Zakupione dzieła prezentują szeroki przekrój dorobku Chodowieckiego. Mnisi i Husarzy to jeden z przykładów sporadycznie pojawiających się na rynku antykwarycznym wczesnych prac artysty. Zestawienie zawiera także grafiki zdobiące książki i kalendarze, które to ugruntowały pozycję Daniela Chodowieckiego jako jednego z najwybitniejszych ilustratorów epoki Niektóre z prac (np. Winieta i rycina tytułowa do cz. II Julchen Grunthal) posiadają rzadko pojawiające się remarki, które w grafice służyły m.in. do testowania głębokości trawienia i umieszczane były na skraju płyty, poza właściwą kompozycją. Artyści na marginesie rytowali (często w formie żartu) portrety, figurki, drobne scenki niemające nic wspólnego z właściwą kompozycją ryciny. Rzadka na rynku jest także Satyra na nielegalne przedruki, interpretowana później jako I rozbiór Polski.

Obiekty wpisują się w charakter kolekcji grafiki Muzeum Gdańska i uzupełniają zbiór prac artysty obecnie będących w inwentarzu muzealnym.

„Dofi­nan­so­wano ze środ­ków pro­gramu Rozbu­dowa zbio­rów muze­al­nych – pro­gram wła­sny Naro­do­wego Insty­tutu Muzeów – 2024 pocho­dzą­cych z budżetu Mini­stra Kul­tury i Dzie­dzic­twa Naro­do­wego”.

Kwota dofinansowania: 39 177,00 zł

Wkład własny Muzeum Gdańska: 10 608,00 zł