Podwodne rozpoznanie obszaru wokół Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Rodzaj zadania – niedestruktywne rozpoznanie i dokumentacja zasobów dziedzictwa archeologicznego z wykorzystaniem metod tradycyjnych i nowoczesnych, m. in. Badań powierzchniowych, prospekcji podwodnej, badań geofizycznych, prospekcji lotniczej, skaningu laserowego.
Celem projektu jest podwodne rozpoznanie obszaru wokół Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Do badań wybrano odcinek o długości 650m koryta Martwej Wisły na wysokości Twierdzy Wisłoujście. Projekt zakłada sporządzenie dokumentacji archeologiczno-konserwatorskiej zgodnie z wytycznymi programu AZP dla podwodnych stanowisk archeologicznych. Realizacja zadania w głównej mierze oparta zostanie na nieinwazyjnej prospekcji wskazanego obszaru przy wykorzystaniu aparatury hydroakustycznej oraz podwodnej prospekcji powierzchniowej przy wykorzystaniu wyszkolonego w archeologicznych pracach podwodnych zespołu nurków. W rezultacie stworzona zostanie baza danych podwodnych stanowisk archeologicznych wokół Twierdzy, która przyczyni się do lepszego rozpoznania stanowisk podwodnych w rejonie Gdańska i zapewni w przyszłości lepszy monitoring i ochronę podwodnego dziedzictwa archeologicznego.
Kwota dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – priorytet ochrona zabytków archeologicznych – 59 400 złotych.