Umiejętność łączenia materiałów przy pomocy igły i nici, znana jest od paleolitu – ok. 30 tys. lat przed naszą erą. Odzież chroniła głównie przed zimnem i zwiększała szanse na przeżycie w niedogodnych i niesprzyjających warunkach. Pierwsze ubrania, które produkował człowiek, wykonane były z ciepłych skór i futer upolowanej zwierzyny, ale wytwory ludzkiej ręki pozbawione były pozbawione były fantazji - krój, czy modelowanie ubrań nie były wówczas znane, aż do czasów starożytności.
Zawód krawca po raz pierwszy został wzmiankowany w XII wieku, jako rzemieślnik, który konstruował, kroił, a także szył odzież. W Polsce pierwsza taka wzmianka o cechu krawców pochodzi z 1282 roku z Warszawy. Podczas najbliższych warsztatów z cyklu Muzeum Gdańska dla Seniora omówimy i poznamy tajemnice średniowiecznego fachu, a także popuścimy wodze fantazji i sami przygotujemy element ubioru – nakrycia głów.
Zajęcia są przeznaczone dla grupy 18 osób. Udział w spotkaniu jest objęty wymogiem rejestracji. Zgłoszenia telefoniczne są przyjmowane pod numerem telefonu 512-418-752 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00.
Zajęcia odbędą się w czwartek, 22 listopada 2018 r., w godz. 11:00-13:00 w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta Gdańska (wejście od strony ul. Piwnej).
Na zajęcia z ręcznego szycia fantazyjnych czapek należy przynieść:
- Tkaninę – grubą, płaszczową, najlepiej lekko rozciągliwą i nie strzępiącą się (czyli niewymagającą obszywania). Potrzebny będzie kawałek ok. 35-40 x 70 cm. Tkanina może być nowa (kupiona np. w sklepie Bławatek) lub wykorzystane resztki ze starej kurtki lub płaszcza. Można wykorzystać kilka rodzajów lub kolorów tkanin – to będzie bardziej pracochłonne i wymagało większej kreatywności ale efekt może być bardzo ciekawy i nietypowy.
- Nici – najlepiej grube, którymi można będzie robić też ozdobne ściegi.
- Elementy, które można naszyć np. ozdobne guziki.
- Igły, szpilki, mydełko krawieckie lub miękki ołówek i ostre nożyczki.