Towarzystwo „Dom Uphagena” serdecznie zaprasza na wykład Pana prof. dr hab. Szczepana Wierzchosławskiego, Gdańsk i Pomorze Nadwiślańskie w polskiej myśli politycznej XIX i początków XX wieku (do 1918).
Podczas wykładu nasz Gość przybliży, jak Gdańsk i Pomorze Nadwiślańskie było postrzegane przez różne polskie opcje polityczne w XIX i na początku XX wieku.
Pan prof. dr hab. Szczepan Wierzchosławski, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Historii PAN oraz UMK w Toruniu, jest historykiem specjalizującym się w badaniu dziejów Pomorza od Gryfii po Królewiec w XIX i na początku XX wieku. Jego publikacje dotyczą problematyki społeczno-politycznej, zwłaszcza polskiego ruchu narodowego, ruchów i partii politycznych, elit politycznych, koegzystencji Niemców i Polaków, kształtowania się nowoczesnych narodów, procesu wszechstronnej modernizacji społeczeństwa te tereny zamieszkałego.
Nasz gość jest współautorem IV tomu syntezy „Historia Pomorza” obejmującego lata 1870–1918 oraz współredaktorem tomu V będącego syntezą dziejów tego obszaru w latach 1918–1939. Spośród innych publikacji wymienić należy: Orzeł czarny i orzeł biały. Problemy modernizacji społeczeństwa polskiego prowincji Prusy Zachodnie w XIX i na początku XX stulecia; Polski ruch narodowy w Prusach Zachodnich w latach 1860–1914; Elity polskiego ruchu narodowego w Poznańskiem i w Prusach Zachodnich w latach 1850-1914; Ignacy Łyskowski 1820 886. Polityk i publicysta, pierwszy prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu.
W maju Towarzystwo „Dom Uphagena” świętuje Urodziny, w tym roku mija 29 lat od daty powołania stowarzyszenia. Stało się już tradycją, że w trakcie majowego wykładu losujemy publikacje w tym roku mamy dla Państwa dzięki uprzejmości pani dr Joanny Dąbal pięć tomów zatytułowanych: „Domy i ich mieszkańcy w świetle badań archeologiczno-architektonicznych przy ulicy Świętojańskiej 6–7 w Gdańsku”.
Zainteresowanych najnowszą historią Gdańska zachęcamy do nabycia publikacji zatytułowanej „Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy”. Zamówienie prosimy skierować na adres e-mailowy:
uphagen. towarzystwo@gmail. com
Szczegóły na temat publikacji znajdą Państwo na stronie Towarzystwa Dom Uphagena. Cena 24 zł / 1 egz.