Fot. Pierwsza Msza na Zaspie 19 sierpnia 1979 roku. Ze zbiorów Ch. Herbasch.
Gdańsk po II wojnie światowej stał się niemalże jednolity wyznaniowo, a będących w zdecydowanej większości katolikami mieszkańców przybywało z roku na rok. Miasto rozrastało się, a w nowych, wielkich dzielnicach, takich jak Przymorze czy Zaspa, dążące do laicyzacji i ateizacji społeczeństwa władze komunistyczne nie przewidywały wnoszenia, czy nawet odbudowy, albo rewitalizacji i adaptacji przedwojennych świątyń.
Wszystko to rodziło rozgoryczenie wiernych pozbawionych kościołów parafialnych w swoich dzielnicach, ale też ich aktywizację poprzez podejmowanie odważnych prób wymuszenia na władzach ustępstw. Najbardziej spektakularnymi i najdłuższymi, bo trwającymi kilkanaście lat, bataliami na „froncie” budownictwa sakralnego były starania o zezwolenia na budowę kościoła na Przymorzu, czyli słynnego „Okrąglaka”, oraz na odbudowę kościoła św. Brygidy.
Dr Daniel Gucewicz z Instytutu Pamięci Narodowej, badacz dziejów najnowszych Kościoła gdańskiego, opowie o mało znanych kulisach budowy i odbudowy kościołów w Gdańsku w okresie PRL.
Wykład jest częścią projektu „Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej”.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".