W 2024 r. Muzeum Gdańska kontynuuje cykl spotkań „Seniorzy do Muzeum!”. Gdańszczan i gdańszczanki w wieku 60+ zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 12.00 na nieodpłatne spotkania w oddziałach Muzeum.
Zaprezentowany plan spotkań, będący w ścisłym powiązaniu z wystawami projektowanymi przez Muzeum Gdańska w 2024 r. obejmuje zróżnicowane formuły: od kuratorskiego oprowadzania, przez wykłady, po spotkania z ciekawymi osobami.
Kiedy?
Spotkania w ramach „Seniorzy do Muzeum!” odbywają się w ostatni czwartek miesiąca o godz. 12.00.
Udział:
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Obowiązują jednak wcześniejsze rezerwacje. Z uwagi na specyfikę każdego wydarzenia liczba miejsc dostępnych na poszczególne spotkania będzie się zmieniać. O przyjęciu rezerwacji zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy o wysłanie informacji z chęcią udziału SMSem 512–418-745 lub mailowo: edukacja@muzeumgdansk.pl
Rezerwacje na dany miesiąc przyjmujemy od 1 dnia każdego miesiąca. W każdym przypadku powiadamiamy o przyjęciu rezerwacji lub o wyczerpaniu puli miejsc.
Jedna osoba może zarezerwować do czterech miejsc. Rezerwacje są imienne.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w planach wizyty w Muzeum, należy bezzwłocznie o nich powiadomić tym samym sposobem, w jaki dokonano rezerwacji.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ W 2024 R.
25 stycznia, godz. 12.00
Spotkanie wokół wystawy Doroty Nieznalskiej „Modus operandi. Topografia miejsc zbrodni popełnionych przez jednego sprawcę w latach 1977–1983 na Pomorzu”, Ratusz Głównego Miasta
Minęło czterdzieści lat od zatrzymania, 31 maja 1983 roku, „Skorpiona z Pomorza”, jednego z najbardziej niebezpiecznych przestępców w polskiej historii kryminalistyki. Prezentowana wystawa w szczególności poświęcona jest dziesięciu ofiarom zbrodniarza, młodym kobietom – Joli, Irenie, Anastazji, Alicji, Cecylii, Grażynie, Wandzie, Halinie, Bożenie i Jolancie. Autorka prac oddaje hołd ich pamięci, choć robi to w sposób niekonwencjonalny, poprzez instalacje i obiekty odtwarzające topografię miejsc zbrodni. Wystawa powstała w oparciu o materiały archiwalne, dostępne źródła historyczne.
29 lutego godz. 12.00
Spotkanie wokół wystawy „Olga Boznańska" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Ratusz Głównego Miasta
Urodzona w 1865 roku Olga Boznańska to jedna z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek. Na wystawie zaprezentowano dzieła artystki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach jej twórczości. Obok przejmujących autoportretów na ekspozycji pojawiły się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Można również zobaczyć martwe natury, kwiaty, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże, które są niezwykle wyrafinowanymi, ale również odważnymi malarsko popisami kolorystycznymi.
28 marca godz. 12.00
Spotkanie wokół wystawy „O tych, co upomnieli się o Gdańsk”, Ratusz Głównego Miasta
Wystawa przybliża dzieje 318. Dywizjonu Myśliwsko – Rozpoznawczego, jednostki sformowanej 20 marca 1943 r. w bazie lotniczej Detling w Wielkiej Brytanii. W skład 318. Dywizjonu R-M weszli piloci różnych polskich dywizjonów oraz nowo przeszkoleni, wywodzący się z innych rodzajów broni, a także grupy personelu naziemnego. Pomysł nazwania go „Gdańskim” pojawił się 25 kwietnia 1943 r. Władze brytyjskie nie zgodziły się na to, argumentując, że Gdańsk przed wybuchem wojny nie leżał w granicach państwa polskiego.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt eksponatów oraz archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum II Wojny Światowej, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego - oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
25 kwietnia godz. 12.00
Spotkanie wokół wystawy autorskiej Macieja Rozenberga, Muzeum Bursztynu
Styl Macieja Rozenberga rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Od ponad trzydziestu lat projektuje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie ze sztuki antycznej i natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. W jego kolekcji znajdziemy kolczyki, naszyjniki, bransolety wykonane ręcznie ze srebra, złota przy użyciu dawnych technik w połączeniu z bursztynem czy diamentami. Subtelność, szlachetna prostota, elegancja, doskonałe połączenie materiałów oraz serce włożone w każdy detal, to właśnie biżuteria wrażliwa.
23 maja godz. 12.00 (Wyjątkowo!)
Zwiedzanie Wartowni nr 1
Wartownia nr 1 na Westerplatte to jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku. Dzięki przesunięciu w roku 1967 na obecne miejsce, uniknęła rozbiórki. Dziś stanowi Oddział Muzeum Gdańska.
W czasie całego okresu walk o Westerplatte Wartownia nr 1 była kluczowym punktem polskiej obrony. Ogień prowadzony ze schronu w piwnicy i z okien w części naziemnej, uniemożliwiał Niemcom przedostanie się od strony nasady półwyspu czy kanału portowego do centralnej jego części. Bryła budynku, choć rażona odłamkami pocisków i kulami cekaemów, pozostała nieuszkodzona.
27 czerwca godz. 12.00
Spotkanie wokół wystawy „…mamy wiatr do żeglowania.” Związki Gdańska z Hanzą w XIII-XVII wieku”, Ratusz Głównego Miasta
W czerwcu 2024 r. miasto Gdańsk gościć będzie przedstawicieli ponad dwustu miast z szesnastu europejskich państw współdziałających w ramach Nowej Hanzy. Celem spotkania będzie współpraca ośrodków miejskich w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej, socjalnej i edukacyjnej. Obchody dni Nowej Hanzy w Gdańsku stanowią doskonały moment do przybliżenia historii i funkcjonowania miasta w strukturach Hanzy. Wystawa „Mamy wiatr do żeglowania…Związki Gdańska z Hanzą” to opowieść o ludziach, kontaktach handlowych i szeroko zakrojonej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej.
25 lipca godz. 12.00
Zwiedzanie ekspozycji w Zespole Przedbramia
W tym czasie w budynku prezentowana będzie wystawa, która ma pokazać, jak i czemu powstała Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa we Wrzeszczu i jaka była jej rola dla mieszkańców Gdańska. Jaką postrzegano nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe - PDT, Sezam, kawiarnia Morska, Akwarium, Cristal itd.?
29 sierpnia godz. 12.00
Spotkanie wokół wystawy plenerowej „Polscy bankowcy Wolnego Miasta”, Muzeum Poczty Polskiej
Wystawa plenerowa "Polscy bankowcy z Wolnego Miasta" jest próbą przypomnienia polskich firm, które w latach międzywojennych zaznaczyły swoją obecność w krajobrazie finansowym Gdańska. Ich historia jest zarazem opowieścią o ludziach. Wielu bankowców było bowiem zasłużonymi działaczami społecznymi, którzy za swoje przywiązanie do polskości zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych lub zginęli w innych miejscach kaźni.
26 września godz. 12.00
Spotkanie wokół wystawy „Kabinety. Wystawa z okazji 300-lecia powstania kabinetu Joanna Georga Zernebacha”, Muzeum Bursztynu
Wystawa związana jest z jubileuszem powstania najcenniejszego zabytku w zbiorach Muzeum Bursztynu – bursztynowego kabinetu o formie miniatury barokowej szafy. Do rzadkości należą bursztynowe obiekty podpisane przez autora, w tym przypadku mamy dodatkowe informacje, tj. miejscowość – Gdańsk, datę dzienną – 28 lipca 1724 r., nazwisko bursztynnika – Johan Georg Zernebach. Mebelek służył do przechowywania cennych drobiazgów np. monet, okazów przyrodniczych, biżuterii. Podobne przedmioty stanowiły ekskluzywne prezenty ślubne, dary dyplomatyczne dla władców i arystokracji. Na wystawie zaprezentujemy drugi, bursztynowy kabinet, prawdopodobnie tego samego autora, z kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie oraz dziewięć wyjątkowej klasy kabinetów z prywatnej kolekcji antykwariusza Georga Laue z Monachium.
31 października godz. 12.00
Spotkanie wokół wystawy „Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX wieku”, Dom Uphagena
Na wystawie będzie można prześledzić historię najważniejszych i najbardziej prestiżowych hoteli, jakie działały w Gdańsku zarówno przed 1945 r. (m.in. „Danziger Hof”, „Eden”, „Continental”), jak też w okresie powojennym (m.in. „Monopol”, „Hevelius”, „Novotel”). Eksponaty i zdjęcia prezentowane na wystawie będą pochodzić ze zbiorów muzealnych i bibliotecznych oraz z prywatnych kolekcji mieszkańców Gdańska.
28 listopada godz. 12.00
Zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście
W 2024 roku Twierdza Wisłoujście planuje ponownie otworzyć swoje wrota dla turystów. W zbliżającym się roku chcielibyśmy pokazać Państwu nową wstawę w dopiero co wyremontowanych koszarach z okresu napoleońskiego. Nasi Goście będą mogli zobaczyć odrestaurowane pomieszczenia: wieży, wieńca, kamieniczek oraz bastionów wewnątrz fort Carré.
19 grudnia godz. 12.00 (Wyjątkowo!)
Spotkanie niespodzianka