Program „Rozbudowa zbiorów muzealnych”
Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów do Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Gdańska, trafiła bryła bursztynu indonezyjskiego z Sumatry.
Bryła została wydobyta z kopalni węgla brunatnego, okolice miasta Gunung Tua na terenie północnej Sumatry w roku 2016. Bezpośrednio z kopalni zakupiona przez kolekcjonera. W 2017 roku bryła została przetransportowana do Polski i po raz pierwszy zaprezentowana na Targach Amberif 2017. Następnie w roku 2018 bryła była prezentowana na wystawie czasowej „Żywice świata” w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska. Od 2021 roku prezentowana na ekspozycji stałej, w ramach depozytu, w nowym Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska, ul. Wielkie Młyny 16, Gdańsk.
Bryła bursztynu indonezyjskiego z Sumatry (żywica kopalna z grupy glessytu) o masie 68,15kg. Wymiary: dł: 76 cm, szer. 60 cm, wys. 45 cm. Okres powstawania to ok. 23 mln lat temu, dolny miocen. Pozyskanie tak imponującej bryły o takich wymiarach musi zostać zgłoszone do księgi rekordów Guinessa przy oficjalnym udziale sędziów księgi rekordów.
Muzeum Bursztynu od 2000 roku gromadzi eksponaty bursztynowe będące wytworem rąk ludzkich oraz okazy naturalne. Dotychczas zgromadzono ponad 2 tysiące bursztynowych przedmiotów. Kolekcja Muzeum Bursztynu dzieli się na kilka podstawowych kierunków zbiorów. Główne z nich to okazy przyrodnicze, sztuka dawna, rzemiosło artystyczne i sztuka współczesna. Do zbioru pozyskiwane są także inne przedmioty w których przeważa aspekt bursztynowy. Do chwili obecnej z naturaliów zgromadzono imponującą kolekcję unikalnych na skalę światową naturalnych brył bursztynu i form naturalnych.
„Zakup dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa Zbiorów Muzealnych”.