Wnętrza dostępne online całą dobę

Muzeum Gdańska uruchomiło portal umożliwiający wirtualne zwiedzanie dziewięciu atrakcji turystycznych Gdańska.

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” umożliwia zwiedzenie oddziałów Muzeum Gdańska, w tym 37 panoram pomieszczeń i obszarów oraz 180 zabytków. Informacji zwiedzającym dostarczają nie tylko opisy tekstowe, ale także nagrania audio i wideo. Z portalu mogą również korzystać osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

– Dzięki jednemu z najwyżej ocenionych wniosków w programie "Kultura w sieci" sympatycy historii, nauczyciele i uczniowie, a także osoby z niepełnosprawnościami ruchu bez wychodzenia z domu mogą zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska. Strona pozwala poznać historie i zajrzeć do miejsc nawet nieudostępnionych obecnie do zwiedzania – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Pod adresem wirtualne.muzeumgdansk.pl można zobaczyć wnętrza muzeów takich jak Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Twierdza Wisłoujście, Kuźnia Wodna w Oliwie, czy Muzeum Nauki Gdańskiej. Komplet wycieczek składa się z 70 panoram 360⁰ oraz kilkuset opisów eksponatów dostępnych w formie tekstowej, a także nagrań audio, nagrań audiodeskrypcji, bądź tłumaczeń na system języka migowego. Całość uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia.

Dzięki projektowi pokazywane są również pomieszczenia do tej pory zamknięte dla ruchu turystycznego np. kabina bojowa Wartowni nr 1 na Westerplatte, piwnice pod Muzeum Poczty Polskiej, prochownie Twierdzy Wisłoujście oraz widok na carillon na szczycie wieży Ratusza Głównego Miasta. Dodatkową atrakcją podczas wycieczki jest możliwość przyjrzenia się obiektom z bliska, w tym XVII-wiecznemu obrazowi "Apoteoza Gdańska" Izaaka van den Blocke’a, znajdującego się na stropie Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta.

– Od 1970 r., czyli od otwarcia w Ratuszu Głównego Miasta siedziby dzisiejszego Muzeum Gdańska, stanowi bodajże najcenniejszy eksponat w naszych zbiorach. Do złożenia cyfrowego obrazu w przeglądarce internetowej potrzeba było ponad stu zdjęć w wysokiej rozdzielczości – dodaje Waldemar Ossowski

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” jest wart 74,5 tys. zł. W ramach dotacji na jego realizację Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło kwotę 49 tys. zł. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

Bezpośredni link do wycieczek: https://wirtualne.muzeumgdansk.pl/

zwiedzanie