Teraźniejszość przeszłości

Muzealnictwo i historiografia w Gdańsku i na Pomorzu do roku 1945

Gdańskie i pomorskie muzealnictwo okresu do 1945 roku to niezwykle interesujące zagadnienie, które starają się zilustrować nowe publikacje o charakterze monograficznym, skoncentrowane na poszczególnych placówkach. Wciąż jednak brakuje materiałów syntetycznych pozwalających na całościowe spojrzenie na to zjawisko. Zaprezentowane w tomie artykuły stanowią próbę wypełnienia tej luki badawczej.

Podzielona na trzy części publikacja zawiera teksty poświęcone gdańskim zbiorom, muzeom pomorskim oraz zagadnieniom historiograficznym. Te ostatnie przypominają dorobek historyków, historyków sztuki – często zapomnianych, a zasługujących na odnotowanie.

Książka została przygotowana przez Muzeum Gdańska we współpracy z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.

Opis bibliograficzny:

Teraźniejszość przeszłości. Muzealnictwo i historiografia w Gdańsku i na Pomorzu do roku 1945, [red.:] E. Barylewska-Szymańska, Gdańsk 2021, ss. 423.

Cena: 55 zł.

Spis treści w pdf.

Do kupienia w kasach muzeum i sklepie internetowym.