Nowa na wzór starej

100 gdańskich monet w Dworze Artusa na wystawie czasowej

We wto­rek, 16 czerwca br., o godz. 11.00, w gdań­skim Dwo­rze Artusa zosta­nie udo­stęp­niona wystawa cza­sowa poświę­cona mone­tom wybi­tym w gdań­skiej men­nicy w okre­sie od II połowy XV w. do początku XIX w. Wśród ponad stu zapre­zen­to­wa­nych monet znaj­dzie się także współ­cze­sna kopia zło­tówki gdań­skiej z 1762 r. przy­go­to­wana przez Naro­dowy Bank Pol­ski. Mini-wystawę będzie można zoba­czyć do 30 czerwca br.

Na wysta­wie zoba­czymy ponad sto wybra­nych przy­kła­dów z kolek­cji 6000 monet i medali ze zbio­rów Muzeum Gdań­ska oraz Biblio­tek Gdań­skiej Pol­skiej Aka­de­mii Nauk.

– O men­nic­twie gdań­skim możemy mówić mniej wię­cej od począt­ków XIII w. Na wysta­wie zapre­zen­tu­jemy naj­cie­kaw­sze przy­kłady „gdań­skich” numi­zma­tów bitych od cza­sów króla Kazi­mie­rza Jagiel­loń­czyka aż do począt­ków I Wol­nego Mia­sta Gdań­ska. W tym okre­sie, aż do ordy­na­cji men­ni­czych króla Sta­ni­sława Augu­sta Ponia­tow­skiego, mia­sto posia­dało prawo do pro­duk­cji wła­snych monet, w tym rów­nież zło­tych. Część z wytwa­rza­nych u nas środ­ków płat­ni­czych nale­żała do naj­sta­ran­niej przy­go­to­wa­nych i cenio­nych pod wzglę­dem kunsztu arty­stycz­nego – mówi dr inż. Tomasz Olkow­ski z Muzeum Gdań­ska – Wśród poka­za­nych eks­po­na­tów zoba­czymy zarówno współ­cze­sny egzem­plarz zło­tówki gdań­skiej wybity w War­sza­wie i jej gdań­ski ory­gi­nał z 1762 r. Nie zabrak­nie też naj­star­szego egzem­pla­rza, czyli sze­ląga Kazi­mie­rza Jagiel­loń­czyka z II połowy XV w. oraz naj­cięż­szej srebr­nej gdań­skiej monety, czyli dwu­ta­la­rówki Jana II Kazi­mie­rza Wazy. Waga 50 gra­mów dziś może wyda­wać się nam nie­prak­tyczna, ale kie­dyś miała ona swoje uza­sad­nie­nie. War­tość monety jako środka płat­ni­czego zale­żała wła­śnie od jej wagi, a ta wyni­kała z zawar­to­ści cen­nego kruszcu, czyli złota, bądź sre­bra.

Godziny otwarcia i ceny biletów do Dworu Artusa [LINK]