Finisaż wystawy Wolę o tym nie mówić

W niedzielę, 7 maja 2023 roku, o godz. 14.00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się pożegnanie z wystawą czasową Wolę o tym nie mówić. W spotkaniu wezmą udział Magdalena Grzebałkowska, Wojciech Glac, Martyna Bunda i Andrzej Hoja.

Bohaterska obrona Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku należy do polskiego kanonu opowieści o II wojnie światowej. Mniej znana jest martyrologia Polaków – obywateli Wolnego Miasta Gdańska, włączonego wraz z wybuchem wojny do III Rzeszy. Poza głównym nurtem opowieści o XX wieku znajduje się zaś doświadczenie zwykłych gdańszczan, zarówno Polaków, Kaszubów i Niemców w przełomowym 1945 roku oraz czasach powojennych.

– Podczas prac nad wystawą „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość” towarzyszyła nam myśl, aby oddać głos lokalnemu doświadczeniu II wojny światowej oraz jej końca. Kolejne spotkania podczas wykładów i ponad dwudziestu oprowadzań kuratorskich utwierdziło nas w przekonaniu, że są tematy w Gdańsku, czy szerzej na Pomorzu, które są przykryte zasłoną milczenia i nie zmienia się to mimo upływu czasu oraz wymiany pokoleniowej – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, jeden z kuratorów wystawy Wolę o tym nie mówić.

Ramy czasowe wyznaczone przez wystawę są przełomowe dla historii Gdańska i szerzej Pomorza. Pierwsze lata po zakończeniu Ii wojny światowej to nie tylko reorganizacja administracji, migracje ludności, ale też trudny czas w którym w dawni gdańszczanie – Polacy i Niemcy - wraz z przybyszami z Polski centralnej i dawnych województw wschodnich II Rzeczpospolitej stworzyli nowy Gdańsk.

– Czy milczenie o indywidualnych historiach pierwszych lat powojennych, z którym wielokrotnie spotykaliśmy podczas przygotowań do wystawy ze strony naocznych świadków, mogą przerwać dopiero kolejne pokolenia? Czy wystawa w Muzeum Gdańska jest czymś wyjątkowym, czy może jedną z wielu wypowiedzi jak „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Nieczułość” Martyny Bundy, czy w końcu cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem film: „Jutro będzie padać”? – dodaje Mateusz Jasik – Aby przybliżyć się do odpowiedzi postanowiliśmy zaprosić twórców i ekspertów, którzy zmierzą się z tematyką wystawy konfrontując ją ze swoimi doświadczeniami.

Milczenie trwa? Finisaż wystawy Wolę o tym nie mówić

• Kiedy: 7 maja 2023, godz. 14:00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: wolny

Magdalena Grzebałkowska – gdańszczanka. W dwóch czwartych wnuczka osadników, w jednej czwartej autochtonki. Reporterka. Autorka książki książki "1945. Wojna i pokój".

Wojciech Glac – neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Martyna Bunda – autorka "Nieczułości", "Kota niebieskiego i "Podwilcza", przełożonych na pięć języków. Za "Nieczułość" otrzymała: La Grande Ourse (nagroda francuskich czytelników), Gryfię, Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza. Była nominowana do Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Conrada i Warszawskiej Nagrody Literackiej (Kot niebieski).

Zanim zajęła się literaturą, przez lata była autorką reportaży, potem kierowała Działem Krajowym w tygodniku „Polityka” (pracuje w nim do dziś); komentatorka poranków w TOK FM. W książkach i reportażach wraca na Kaszuby, gdzie się wychowała. Jednym z motywów przewijających się przez jej twórczość jest podnoszenie się z najtrudniejszych doświadczeń. Ma siedem psów. Mieszka z rodziną na wsi pod Poznaniem.

Andrzej Hoja – histo­ryk, kurator i archi­wi­sta, zało­ży­ciel i koordynator prac Gdań­skiego Archi­wum Histo­rii Mówio­nej, którego misją jest gromadzenie relacji biograficznych gdańszczan. Jego działania zawodowe koncentrują się wokół „opowieści”– z jednej strony słucha ich i rejestruje, z drugiej, przygotowując wystawy, opowiada o przeróżnych zjawiskach i problemach powiązanych z Gdańskiem i Pomorzem. Jeden z twór­ców ekspozycji: „Wolę o tym nie mówić”. Toż­sa­mość gdańsz­czan a powo­jenna rze­czy­wi­stość".

Ratusz Głównego Miasta