Gdańsk i Pomorze w ilustracji B.Truchanowskiej i W. Majchrzaka - wystawa

Wystawa przedłużona do 23 października!

Któż z nas nie pamięta książek z dzieciństwa i kolorowych ilustracji inspirujących wyobraźnię? Albo pierwszych czasopism kupowanych w kiosku i czytanych samodzielnie? Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Gdańska będzie można odbyć sentymentalną podróż w czasie i cofnąć się do lat dzieciństwa. „Maszty i baszty” – to tytuł wystawy prezentującej bajkowe ilustracje autorstwa Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka.

To okazja, aby osoby, które pamiętają z dzieciństwa książki i czasopisma ilustrowane przez Truchanowską i Majchrzaka, przyprowadziły swoje dzieci lub wnuki i wspólnie zobaczyli, jak można zilustrować magiczny świat książkowych opowieści.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 140 projektów ilustracji, przede wszystkim do książek oraz czasopism i kalendarzy, ukazujących Pomorze i Gdańsk. Widz może jednak się zapytać, skąd wziął się tytuł wystawy?

Otóż maszty i baszty, a bardziej obrazowo ‒ statki i budynki, były jednymi z najpopularniejszych motywów ilustracji, które przenosiły czytelnika w świat dawnych mitów i legend Pomorza. To właśnie one budowały piękny i fascynujący, a nieraz tajemniczy i budzący zaciekawienie świat w wyobraźni czytelników. Na wystawie będą też prezentowane książki, do których projekty przygotowali Truchanowska i Majchrzak, głównie autorstwa pisarza Franciszka Fenikowskiego.

Dla miłośników sztuki i detali

Wystawa jest nie tylko zaproszeniem do odbycia sentymentalnej podróży do lat dzieciństwa, ale również prezentacją wybitnych prac wpisujących się w „polską szkołę ilustracji”, która rozwinęła się w latach 60. i 70. XX wieku. Niezliczone ilustracje wybitnych polskich twórców publikowano zarówno w książkach, jak i w czasopismach, takich jak „Miś”, „Świerszczyk” czy „Płomyczek”.

Kształtowały one wizualną wrażliwość kolejnych roczników młodych Polaków. Książki i czasopisma były wówczas wydawane w ogromnych nakładach i miały bardzo duże oddziaływanie społeczne. Ówczesne osiągnięcia w tym zakresie były tak imponujące, że zaczęto z czasem używać określenia „polska szkoła ilustracji”. Wśród znakomitych twórców byli również bohaterowie wystawy – Bożena Truchanowska (ur. 1929 r.) i Wiesław Majchrzak (1929–2011). Osoby zajmujące się malarstwem, ilustracją czy projektowaniem graficznym z pewnością znajdą dla siebie wiele inspiracji i docenią kunszt artystyczny prezentowanych prac.

Niemal wszystkie prace pokazane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Agnieszki i Jacka Friedrichów. Jeden projekt ilustracji stanowi własność Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej w Zamościu.

Kącik zabaw dla dzieci

Na ekspozycji przeznaczono specjalną przestrzeń dla dzieci; kącik urządzony meblami dla najmłodszych stwarza możliwość wykonania własnych prac plastycznych (przygotowano kreatywny zeszyt), ułożenia puzzli z motywami zaczerpniętymi z pokazywanych na wystawie projektów, a nawet… rysowania kredkami po ścianie.

Wystawę będzie można oglądać od 1 czerwca do 2 października 2022 r. w Domu Uphagena, ul. Długa 12. Wstęp w godzinach otwarcia obiektu i w cenie biletu zwiedzania.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

Wernisaż wystawy

• Kiedy: 31 maja o godz. 17.00

Oprowadzania kuratorskie - dr Jacek Friedrich

• Kiedy: 11 czerwca (sobota) godz. 12.00 oraz 3 września (sobota) godz. 11.00
  • Wstęp: wolny

Uwagi: wydarzenie z dnia 11 czerwca przeniesione na sobotę, 25 czerwca, godz. 13.00

Rozmowa wokół wystawy o polskim ilustratorstwie lat minionych i najnowszych z udziałem dr hab. Małgorzaty Cackowskiej (UG), dr Anity Wincencjusz-Patyny (ASP Wrocław), red. naczelnej Marty Lipczyńskiej-Gil (czasopismo „Ryms”), dr hab. Jacka Friedricha (MNG, UG)

• Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 17.00

Muzeum Gdańska Seniorom

Baszty wśród masztów i inne obrazki, czyli o polskiej ilustracji książkowej po 1945 r.

• Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 12.00
  • Wstęp: obowiązują zapisy - prowadzone od 22 września

Wystawa: Maszty i baszty. Gdańsk i Pomorze w ilustracji Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka.

Kiedy: 01.06 – 23.10.2022 r.

Kurator: Jacek Friedrich

Współpraca kuratorska: Ewa Barylewska-Szymańska, Wojciech Szymański