Przejdź do treści głównej

Szczegóły

Maj w Muzeum Gdańska

Przewiń w dół

Harmonogram wydarzeń

Początek maja to świetna okazja do zwiedzania, bo w pierwszym tygodniu wydłużamy godziny otwarcia i udostępniamy oddziały czynne sezonowo.

13 maja zapraszamy na nocne zwiedzanie naszych oddziałów. W ośmiu z nich przygotowaliśmy atrakcje, które umilą Wam wizytę w muzeum. Weźcie też udział  w konkursie i wygrajcie książki. W maju czekają na Was również promocje książek, wykłady, spotkania i koncerty. Zobaczcie co zaplanowaliśmy.

 

Od 29 kwietnia (sobota)

Otwarcie oddziałów czynnych sezonowo:

Wartownia nr 1 na Westerplatte – czynna: poniedziałek-niedziela godz. 10.00-16.00

Muzeum Nauki Gdańskiej i Kuźnia Wodna w Oliwie – czynne: piątek-niedziela (weekendy) 10.00-16.00

 

Tradycyjnie w piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05 na facebookowym profilu Carillonów Gdańskich odbędą się transmisje online koncertów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak.

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

1,2,3 maja – Odwiedź Muzeum Gdańska na majówkę

Oddziały dostępne do zwiedzania: Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Dwór Artusa, Muzeum Poczty Polskiej, Wartownia nr 1 na Westerplatte.

Więcej informacji o godzinach otwarcia: LINK

 

2 maja 2023, godz. 15:00

Wolę o tym powiedzieć! – oprowadzanie ostatniej szansy

To już ostatnie dni, kiedy można zobaczyć wystawę „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość". Z tego powodu zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie. Nie będzie to jednak zwykłe oprowadzanie – tym razem zapraszamy na opowieść o wystawie „od kuchni”. Opowiemy, w jaki sposób prezentowane eksponaty znalazły się na ekspozycji, ujawnimy też, które przedmioty pochodzą z prywatnych zasobów kuratorów. Zaprezentujemy to, co na wystawie się nie znalazło i wyjaśnimy dlaczego? Zdradzimy jakie reakcje wywoływała wystawa, jakie pytania rodziła i co z tego wynika. Będzie to też okazja, aby zwrócić uwagę na detale, obok których łatwo przejść nieświadomie oraz dowiedzieć się, co wystawa ma wspólnego z superbohatermi świata Marvela.

Oprowadzają kuratorzy wystawy: Mateusz Jasik i Andrzej Hoja

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa (spotykamy się na dziedzińcu ratusza)

Wstęp: Bilety 10 zł normalny i 6 zł ulgowy

 

3 maja (środa) godz. 13.00-13.45

Świąteczny koncert carillonowo-trąbkowy w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji

Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta

Online:Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska 

 

6 maja (sobota) godz. 11.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Meyerowie – gdańscy złotnicy XVIII i XIX wieku”  

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie. 

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12 

Wstęp: W cenie biletu wstępu do oddziału

 

7 maja (niedziela) godz. 14.00

Finisaż wystawy „Wolę o tym nie mówić” Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość

Zakończenie wystawy poprzedzimy debatą przedstawicieli różnych dziedzin nauki. Będziemy rozmawiać o tym, czy gdańskie doświadczenie przełomowego 1945 r. było wyjątkowe, czy też wpisuje się w tworzenie nowego spójnego, „wyrównanego” do jednego oczekiwanego wzorca kraju. Poruszymy tematy związane ze skalą mikro i makro tego doświadczenia.

W debacie moderowanej przez red. Magdalenę Grzebałkowską wezmą udział: Martyna Bunda - dziennikarka i pisarka, neurobiolog Prof. Wojciech Glac i jeden z kuratorów wystawy dr Andrzej Hoja.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 

Wstęp wolny

 

9 maja (wtorek) godz. 12:05-12.45

Koncert carillonowy z okazji Dnia Europy

Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta

Online:Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska 

 

 

13 maja (sobota) 19.00 – 01.00

Europejska Noc Muzeów

Ile muzeów jest w stanie zwiedzić uczestnik podczas Nocy Muzeów? Pora to sprawdzić! Zapraszamy do wybrania się w nocną podróż po oddziałach Muzeum Gdańska. Weźcie udział w konkursie na social mediach: podzielcie się swoimi zdjęciami z naszych oddziałów i wygrajcie książki wydane przez Muzeum.

Wstęp: 1 zł/oddział

Szczegółowy program wydarzeń:  LINK

 

18 maja (czwartek) godz. 17:00 

Akademia Bursztynu nr 7: Skorpion z eoceńskiego lasu bursztynowego ponownie w zbiorach Gdańska. Wykład prof. Ryszarda Szadziewskiego.

Wykład będzie dotyczył inkluzji, zwłaszcza skorpionów, z eoceńskiego lasu bursztynowego porastającego północną Europę ok. 40-45 mln lat temu oraz gdańszczan związanych z ich badaniem. Dawny Gdańsk posiadał bogate zbiory bursztynu z inkluzjami roślinnymi i zwierzęcymi, jednak podczas II wojny światowej większość zbiorów zaginęła. W 2022 r. Muzeum zakupiło pięknie zachowaną inkluzję skorpiona z rodziny Buthidae. Jest to jedyny w Polsce okaz skorpiona w bursztynie bałtyckim, oraz po 77 latach przerwy, znowu jest ozdobą przyrodniczych zbiorów Gdańska.

Ryszard Szadziewski – prof. dr hab. w dziedzinie nauk biologicznych. Obecnie profesor senior w Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Uniwersytecie  Gdańskim. Jest autorem ponad 200 publikacji. Uhonorował Gdańsk w ponad 10 nazwach naukowych owadów dedykowanych miastu (np. gedanicola, gedanensis, Gedanohelea).

 

Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16 

Wstęp: wolny, wejście od strony ul. Na Piaskach 

 

22 maja (poniedziałek) godz. 18.00-19.30

Gdańsk nowożytny XVI – XVIII wieku: złota brama z kluczem i okno na świat

Wykład prof. Sławomira Kościelaka o faktach i mitach związanymi z nowożytnym miastem.

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3 (wieża kościoła św. Katarzyny)

Wstęp: wolny

Informacje: Latający Uniwersytet RadUnii Kultury

 

25 maja (czwartek), godz. 12.00 – 13.30  

Seniorzy do Muzeum! Spotkanie 5: Wielki Przywilej. Spotkanie wokół nowej publikacji na temat przywilejów i historii herbu Gdańska

W początkowym okresie wojny trzynastoletniej, toczącej się w latach 1454-1466, król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał Gdańskowi cztery przywileje. Dokumenty te stały się podstawą szczególnej pozycji polityczno-gospodarczej miasta w XVI-XVIII w. Podczas majowego spotkania skupimy się na ich znaczeniu dla miasta i związku z heraldyką. Pretekstem do tej rozmowy będzie przygotowana przez Muzeum Gdańska książka „Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej”, którą opracował oraz opatrzył wstępem, tłumaczeniem i komentarzami dr Marcin Grulkowski. Jest to pierwsza od ponad stu lat kompleksowa monografia poświęcona temu zagadnieniu. Książka ukaże się jako pierwszy tom nowej serii wydawniczej „Źródła do Dziejów Gdańska”. Naszą przewodniczką po tych zawiłych zagadnieniach będzie dr Ewa Bojaruniec-Król, kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej, autorka licznych wystaw i publikacji historycznych.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Ilość miejsc: ograniczona.

Rezerwacja: SMS: 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl 

 

25 maja (czwartek), godz. 17.00 – 18.30  

Promocja publikacji pt. Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska w okresie wojny trzynastoletniej.

Przygotowane przez Muzeum Gdańska wydawnictwo w tłumaczeniu dr. Marcina Grulkowskiego wraz ze wstępem, opracowaniem i komentarzem, jest pierwszą od ponad stu lat kompleksową monografią poświęconą temu zagadnieniu. Zawiera aneks z pełną edycją wspomnianych dokumentów oraz ich pierwszym całościowym tłumaczeniem na język polski. Dzieło stanowi również pierwszy tom nowej serii wydawniczej Muzeum Gdańska „Źródła do Dziejów Gdańska”.

Podczas spotkania dr Marcin Grulkowski (Instytut Historii PAN), prof. Edmund Kizik (Uniwersytet Gdański) porozmawiają, jak dzięki przywilejom Gdańsk stał się jednym z najludniejszych i najbardziej tętniących życiem miast Korony Królestwa Polskiego oraz dawnej Rzeczypospolitej. Rozmowę poprowadzi redaktor Wojciech Suleciński. 

Cena promocyjna w czasie wydarzenia: 89 zł

Cena regularna: 115 zł

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety

Wstęp: wolny 

 

 

27 maja (sobota) godz. 12.00-13.00

10. lecie Gedanopedii 

Gedanopedię zna każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Gdańska. To podstawowe i rzetelne źródło wiedzy o ponadtysiącletnim mieście, umieszczone na jednej ogólnodostępnej stronie internetowej. Prace się rozpoczęły w 2013 r., a została oddana w ręce Internautów 26 lipca 2014 r. podczas IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. Gedanopedia liczy dzisiaj ponad 6000 haseł opracowanych przez ponad 250 autorów. Skorzystało z niej już 48 475 615 użytkowników.

Jak zmieniła się Gedanopedia przez tę dekadę? Jakie stawia przed sobą cele i czym zaskoczy w przyszłości? Jubileusz najważniejszej gdańskiej internetowej encyklopedii to świetna okazja do podsumowania działalności, ale i śmiały krok w przyszłość. 

Gdzie: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44 

Wstęp: wolny 

 

27 maja (sobota) godz. 13.30-14.30

Wernisaż wystawy „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”

Po dwóch latach od opuszczenia zabytkowego Zespołu Przedbramia przez Muzeum Bursztynu do obiektu powraca nowa wystawa czasowa. W czterech kondygnacjach Wieży Więziennej zaprezentowana zostanie opowieść o powojennej odbudowie miasta ze zniszczeń II wojny światowej.

Gdzie: Zespół Przedbramia, Targ Węglowy 26

Wstęp: wolny

 

31 maja (środa) godz. 12.00-13.30  

Amazonki w Muzeum Gdańska. Spotkanie 5: Wielki Przywilej. Spotkanie wokół nowej publikacji na temat przywilejów i historii herbu Gdańska

Dlaczego maj jest szczególnym miesiącem w historii Gdańska? Jednym z najbardziej oczywistych (i poprawnych oczywiście) skojarzeń jest rocznica nadania miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka specjalnego przywileju. Jakie znaczenie miało, wystawione w Gdańsku 25 V 1457 roku, zezwolenie na wyciskanie miejskich pieczęci w czerwonym wosku oraz dodanie korony nad dwoma krzyżami? Jak wyglądała droga do ostatecznego ustalenia wizerunku herbu naszego miasta? Nasze majowe spotkanie skupimy właśnie wokół tej tematyki. Będziemy poznawać kolejne etapy kształtowania się współczesnego wizerunku herbu Gdańska zaś towarzyszyć nam będą wielkie wydarzenia z jego dziejów.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: nieodpłatny

Ilość miejsc: ograniczona

Rezerwacja: SMS 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl 

 

1 czerwca (czwartek), godz. 10.00-15.00

Pionierki, badaczki, liderki odkrywają wraz z dziećmi świat nauki

Plenerowy mini-festyn naukowy dla dzieci organizowany przez Uniwersytet Gdański oraz Muzeum Gdańska. W programie wycieczka do Muzeum Nauki Gdańskiej.

Gdzie: dziedziniec ogrodu oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

Wstęp: wolny

 

1 czerwca (czwartek), godz. 17.00-18.30

Spotkanie wokół książki „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945–1946). Opowieść o przemianie” Marcina Owsińskiego.

Z autorem porozmawia redaktorka Dorota Karaś. „Lagrowi ludzie” to sugestywna i wielowątkowa opowieść o konkretnych ludziach z obozu Stutthof oraz ich ewolucji mentalnej i sprawczej, jaka nastąpiła w czasie pobytu w tym niemieckim obozie koncentracyjnym. To także ponadczasowa przypowieść o zmienności i nieprzewidywalności życia.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

 

 

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje