Kultura Dawnego Gdańska

Wykład online 16 czerwca 2021 r.

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza w środę 16 czerwca 2021 r. o godzinie 17.00 na wykład (on-line) z 17. cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Gościem będzie Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, która wygłosi prelekcje na temat: „Jak piwo z beczek lano Nowożytne kurki szpuntowe z gdańskich wykopalisk archeologicznych”.

Wykład będzie transmitowany on-line: https://zoom.us/j/99506684866?pwd=cHJBQ2taRGRwWWlEMDJ4ZkRvaUpadz09
oraz nagrywany, dostępny później na kanale YouTube: WMG Video

Badania archeologiczne pozwalają zaspokoić naszą ciekawość w odniesieniu do historii różnych przedmiotów, tym razem związanych z piwem. Czym różniły się dawne szpunty od współczesnych? Kto je wytwarzał i jaką techniką? Jak trafiały do Gdańska i czy cieszyły się duża popularnością wśród jego mieszkańców? Jak zmieniające się trendy w sztuce wpływały na kształt kurków szpuntowych? Skąd wzięła się współczesna nazwa „kurek” na element służący do ręcznego zamykania, otwierania lub regulacji przepływu w zaworze? Odpowiedź na te i inne pytania znajdzie się w wykładzie poświęconym gdańskim znaleziskom nowożytnych szpuntów.

O prelegentce :
Ewa Trawicka, absolwentka studiów archeologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest muzealnikiem i archeologiem specjalizującym się w szeroko rozumianej kulturze materialnej średniowiecza i nowożytności. Od 2001 r. związana zawodowo z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, od 2015 r. na stanowisku dyrektora. Autorka wielu wystaw i opracowań naukowych prezentujących różne aspekty życia codziennego dawnych mieszkańców Gdańska.