Kultura Dawnego Gdańska

Wykład Towarzystwa Domu Uphagena

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza w środę 24 II 2021 o godz. 17.00 na wykład (on-line) z  cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Tym razem Gościem będzie pani dr Aleksandra Kajdańska, która wygłosi prelekcję na temat "Kształt, alamoda i justaucorps czyli kilka słów o garderobie Gdańszczan w erze nowożytnej."

Wykład on-line będzie transmitowany na zoom i nagrywany, link zostanie podany rano w środę, 24 lutego na stronie www.domuphagena.pl

O wykładzie:

Czym był kształt, alamoda i justaucorps? Jaką modę preferowali gdańszczanie i skąd czerpali wiedzę na jej temat? W jaki sposób szlachta polska zaopatrywała się w bele materiałów, wstążki i pasy kontuszowe? Co przywozili Ormianie i marynarze do Gdańska? Czym handlowali Kaszubi? Dlaczego Heweliusz lubił szlafroki a Johann Adam Kulmus cenił sobie luksusowe tkaniny?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdzie się w wykładzie poświęconym wybranym zagadnieniom z dziedziny kostiumologii dotyczącej kulturowego rozwoju miasta w okresie XVI–XVIII wieku. Poruszone zostanie także zagadnienie ubioru ‒ czym jest dla dzisiejszego badacza i w jakie są metody badań stosowane w kostiumologii.

O prelegentce:

Aleksandra Kajdańska ‒ doktor historii sztuki, teatrolog, tancerka, historyk tańca i ubioru. W 2018 roku obroniła rozprawę doktorską Ubiory w nowożytnym Gdańsku (od połowy XVI do końca XVIII wieku) przygotowaną pod kierunkiem prof. UW dr hab. Anny Sieradzkiej na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka wielu artykułów dotyczących historii tańca w Gdańsku i kultury Dalekiego Wschodu. Zajmuje się także historią gdańskiej kuchni. Rozprawa doktorska naszego Gościa została opublikowana w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.