Kultura Dawnego Gdańska

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na wykład dr Tomasza Bednarza

W 2020 r. rozpoczęła się XVI edycja wykładów „Kultura dawnego Gdańska”, organizowanych przez Towarzystwo Domu Uphagena, które w tym roku obchodzi 30-lecie działalności.

W czasie trwającej epidemii tradycyjne spotkania z publicznością zostały zamienione na wykłady online na stronie internetowej gdansk.pl

Gościem najbliższego wykładu, w środę 29 kwietnia o godz. 10.00, będzie pan dr Tomasz Bednarz, który przedstawi temat: Archeologiczne świadectwa katastrof jednostek pływających na Zatoce Gdańskiej w XV–XVII wieku.

W referacie zaprezentowane zostaną wraki jednostek pływających z Zatoki Gdańskiej pochodzące z trzech wieków, badane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Autor opowie również o przyczynach ich zatonięcia, zapozna też słuchaczy z problematyką identyfikacji wraków.

dr Tomasz Bednarz - jest pracownikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (NMM) i absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Brał udział w większości archeologicznych badań podwodnych organizowanych przez NMM. Jest autorem wielu publikacji naukowych na temat wyników badań podwodnych stanowisk archeologicznych głównie z obszaru Zatoki Gdańskiej.

Jego głównymi zainteresowaniami naukowymi są handel i żegluga morska na Bałtyku w XV–XIX wieku. Zawodowo zajmuje się też rozwojem nowoczesnych metod dokumentacji stanowisk podwodnych z wykorzystaniem fotogrametrii i urządzeń hydroakustycznych. W 2015 r. na UG obronił pracę doktorską pt. „De Jonge Seerp. Badania historyczno-archeologiczne niderlandzkiego statku z końca XVIII wieku”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Beaty Możejko. W tym samym roku został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie „Pomorska Nagroda Muzealna 2015” za pomysł i realizację projektu „Badania archeologiczne wraków z Zatoki Gdańskiej z zastosowaniem fotogrametrycznej dokumentacji 3D”.

Jest pomysłodawcą i autorem projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej”, który zdobył nagrodę „Sybilla. Wydarzenie Muzealne Roku 2016” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Digitalizacja i Nowe Technologie”. W 2019 r. NMM wydało książkę dr Tomasza Bednarza pt. „De Jonge Seerp. Wrak niderlandzkiego statku z końca XVIII wieku” będącą rozwinięciem jego pracy doktorskiej.

Kiedy: 29 kwietnia (środa) godz. 10.00

Na stronie internetowej gdansk.pl