Kościół obywatelski

Czy pamiętasz budowę kościoła w swojej dzielnicy?

Muzeum Gdańska rozpoczyna zbiórkę relacji i pamiątek dotyczących powstawania gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej. Poprzez trudności w wydawaniu zezwoleń, w pierwszych trzech dekadach po wojnie w Gdańsku rozpoczęto budowę zaledwie czterech nowych świątyń. W tym czasie liczba ludności miasta wzrosła o blisko 200 tysięcy w stosunku do stanu z 1939 roku. Władze PRL dążyły do ograniczania budownictwa sakralnego w całym kraju, ale w momencie rozpoczęcia budowy nowego kościoła, proces ten stawał się często ruchem społecznym, integrującym wspólnoty mieszkańców nowych dzielnic Gdańska.

Nagrania

W ramach realizowanego projektu zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami dotyczącymi budowy nowych gdańskich kościołów po wojnie, jak i życia w dzielnicach, gdzie nowe świątynie powstawały – na Przymorzu, Zaspie czy Stogach. Nagrane relacje włączone zostaną w zasób działającego przy Muzeum – Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.

Pamiątki

Powstawanie gdańskich świątyń ilustrują niezliczone fotografie, dokumenty i inne pamiątki w rodzinnych archiwach. Chcielibyśmy poznać ich historię, włączyć je w zbiory Muzeum lub wykonać  ich skany. Z zebranych materiałów jesienią planujemy wspólnie stworzyć wystawę ukazującą proces tworzenia gdańskich kościołów w takich dzielnicach jak Przymorze, Stogi czy Zaspa.

Projekt „Kościół obywatelski. Budowa gdańskich świątyń w okresie Polski Ludowej” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Partnerzy projektu: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Gdański Archipelag Kultury

WYDARZENIA NADCHODZĄCE

Wykład: „Depczemy się i popychamy; wielu mdleje z powodu ciasnoty” – z dziejów budowy gdańskich kościołów w Polsce Ludowej

Kiedy?: 13 listopada 2018 (wtorek), godz. 17:00

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Prelegent: dr Daniel Gucewicz

Wystawy "dzielnicowe" poświęcone budowom kościołów

Kiedy?: jesień 2018

Gdzie?: Przymorze, Stogi, Zaspa

Wstęp: bezpłatny

Dokładne informacje zostaną podane po 5 listopada 2018 r.

WYDARZENIA ZREALIZOWANE

Wykład: Nowe kościoły. Budownictwo sakralne w Gdańsku po 1945 roku

Kiedy?: 29 czerwca 2018, godz. 18.00

Gdzie?: Biblioteka Manhattan (Al. Grunwaldzka 82)