Kokoszki, Matarnia, Osowa

Zbiórka zdjęć z gdańskich dzielnic

Muzeum Gdańska po raz kolejny organizuje zbiórkę fotografii i pamiątek w ramach projektu „Historie Gdańskich Dzielnic”. Do 31 marca 2023 roku można przekazywać pamiątki związane z historią Kokoszek, Matarni i Osowej. Najciekawsze przekazane obiekty będzie można zobaczyć na wystawie plenerowej oraz w planowanej publikacji.

W ramach zbiórki można przekazać Muzeum fotografie i pamiątki związane z życiem codziennym oraz przeobrażeniami dzielnic, np. powstawaniem osiedli mieszkaniowych, bądź centrów handlowych. W tym wypadku przekazujący otrzymuje status Darczyńcy Muzeum Gdańska i określone uprawnienia. Obiekty można również oddać do Muzeum w celu przygotowania ich kopii cyfrowych. W tym drugim wypadku pamiątka wraca do właściciela. Pamiątki powinny obejmować okres do 2000 roku.

Jak przekazać pamiątki?

W ramach zbiórki poszukiwane są zdjęcia oraz przedmioty ilustrujące dzieje dzielnicy. Przyjmowane będą fotografie ukazujące widoki Kokoszek, Matarni oraz Osowej, które zostały wykonane do przełomu XX i XXI w. Skany fotografii oraz zdjęcia pamiątek można wysyłać do 31 marca 2023 roku na adres r.brzezinska[at]muzeumgdansk.pl

W przypadku pytań możliwy jest także kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku, w godz. 08.00-16.00, pod numerem 789 449 661. Najciekawsze obiekty zostaną ukazane na wystawie plenerowej oraz w publikacji naukowej.

Zbiórka stacjonarna zdjęć i pamiątek

29 marca 2023 r. (środa)

Dla osób, które nie mają możliwości wykonania skanu zostanie przeprowadzona zbiórka stacjonarna, która odbędzie się w środę, 29 marca 2023 r. na terenie trzech dzielnic:

Kokoszki – Biblioteka Kokoszki, ul. Azaliowa 18, godz. 12:00-13:00

Matarnia – Szkoła Podstawowa nr 82, ul. Radarowa 26, godz. 13:30-14:30

Osowa – Klub Sąsiedzki GARAŻ, ul. Kielnieńska 128, godz. 15:00-16:00

Zebrane w trakcie zbiórki fotografie i obiekty zostaną wypożyczone do Muzeum Gdańska w celu ich digitalizacji i zwrócone właścicielom. Osoby zainteresowane proszone są o przyniesienie oryginalnych zdjęć z przygotowanym opisem (data i miejsce wykonania fotografii oraz przedstawione na nich obiekty i osoby). Możliwe jest przekazanie innych przedmiotów, np. dokumentów, czy pamiątek rodzinnych. Istotne, aby obiekty obrazowały historię dzielnic i były z nimi związane.

Czym są Historie Gdańskich Dzielnic?

„Historie Gdańskich Dzielnic” to wieloletni projekt Muzeum Gdańska, w ramach którego prezentowane są dzieje wybranych rejonów miasta. Przedsięwzięcie składa się z trzech etapów. Wiosną ogłaszana jest zbiórka pamiątek adresowana do mieszkańców wspierana przez poszczególne Rady Dzielnic. Latem każdego na terenie określonych dzielnic prezentowana jest wystawa plenerowa, jesienią natomiast odbywają się wykłady popularnonaukowe. W 2023 roku planowane są po dwa wydarzenia dla każdej z trzech dzielnic.

Ostatnim etapem jest wydanie publikacji naukowej przedstawiającej wybrane zagadnienia związane z przeszłością dzielnic. Do tej pory w ramach cyklu omówiono dzieje: Chełma, Starego Przedmieścia, Nowego Portu, Siedlec, Zaspy i Przymorza, a w ubiegłym roku także Starych Szkotów, Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec. W sprzedaży dostępne są cztery tomy publikacji z serii, w tym nagrodzony Pomorską Nagrodą Literacką trzeci tom poświęcony dziejom Nowego Portu. Dwa kolejne tomy cyklu znajdują się obecnie w przygotowaniu. Piąty tom obejmujący historie Zaspy i Przymorza ukaże się pod koniec roku.

Zbiórka pamiątek. Historie Gdańskich Dzielnic VII: Kokoszki, Matarnia i Osowa

Do kiedy: 31 marca 2023 (piątek)

Co należy przesłać: kopie cyfrowe przedmiotów (skan / zdjęcie) wraz z krótkim opisem

Kontakt: Rita Brzezińska, brzezinska[at]muzeumgdansk.pl; tel. 789 449 661 (pn.-pt. 9.00-16.00)

Uwagi: w projekcie należy zgłaszać przedmioty, które powstały do przełomu XX i XXI w.