Historia mówiona - warsztaty

Doskonalenie praktyki w nagraniach biograficznych

Zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych przez Muzeum Gdańska we współpracy z Centrum Archiwistyki Społecznej dla gdańskich (trójmiejskich) archiwistów społecznych i osób nagrywających relacje biograficzne, notacje bądź wspomnienia. To cykl pięciu spotkań towarzyszących wystawie „Wolę o tym nie mówić”. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość", prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta.

Spotkania będą się odbywały w dniach 13.09-06.10.2022 r.

Liczba miejsc jest ograniczona do 15 osób (decyduje kolejność zgłoszeń). Udział w zajęciach jest nieodpłatny. Wymagana wcześniejsza rejestracja on-line. Trwa do 9 września.

Link do rejestracji: https://forms.gle/LzeNVMJuM9xUGvcy8

Miejsce – Muzeum Gdańska (Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16; wyjątek: spotkanie nr 2: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46)

Nabór trwa do dnia 9 września. Potwierdzenie udziału w warsztatach otrzymają Państwo drogą mailową do 10 września.

Kontakt w przypadku pytań:
Andrzej Hoja
a.hoja@muzeumgdansk.pl

Harmonogram warsztatów:

Spotkanie 1. (13.09.2022) g. 17.00-19.00
W jaki sposób nagrywamy? Zalety metody biograficznej w historii mówionej.

Spotkanie wprowadzające, na którym uczestnicy poznają się i prezentują projekty, w ramach których nagrywają/nagrywali relacje mieszkańców. Na spotkaniu podzielimy się metodologią, którą stosujemy w pracy oraz przyjrzymy się bliżej metodzie swobodnego wywiadu autobiograficznego oraz zaletom jakie płyną z takiej praktyki prowadzenia dokumentacji.

Prowadzenie: dr Andrzej Hoja (Muzeum Gdańska, Gdańskie Archiwum Historii Mówionej)

Spotkanie 2. (20.09.2022) g. 17.00-19.00

Kanony pamięci. Gdańskie “Głosy przeszłości”.

Spotkanie – dyskusja wokół nowej wystawy czasowej Muzeum Gdańska pt. „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość” oraz wydanego w ubiegłym roku pierwszego polskiego tłumaczenia książki „Głos przeszłości” Paula Thompsona i Joanny Bornat - jednej z najbardziej wpływowych i inspirujących książek dotyczących historii mówionej. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy już zajmują się historią mówioną. Dla pozostałych może stanowić świetną zachętę do rozpoczęcia tej przygody.

Prowadzenie: Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej)

Spotkanie 3. (21.09.2022) g. 17.00-19.00
Trudne opowieści. Warsztat poświęcony etyce w zbieraniu opowieści.

Jak zachowywać się podczas nagrywania i jak radzić sobie z wyzwaniami, które stają przed dokumentalistami podczas realizacji projektów historii mówionej? I przede wszystkim – jak nie zaszkodzić naszym rozmówcom? Warsztat oparty będzie zarówno na „Rekomendacjach etycznych” Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej, jak i na praktycznym doświadczeniu.

Prowadzenie: Alina Doboszewska (Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Dobra Wola)

Spotkanie 4. (27.09.2022) g. 17.00-19.00
Kwestie techniczne wokół prowadzenia na nagrań – czyli jak polepszyć jakość efektów naszej pracy.

Spotkanie poświęcone technicznym aspektom rejestracji wspomnień. Odpowiemy sobie na pytanie czym i jak nagrywać, aby uzyskać najlepszy efekt oraz zapis dźwięku. Dowiemy się także jak najlepiej archiwizować pliki dźwiękowe i jakie możliwości obróbki dźwięku stwarzają dostępne programy i aplikacje. Na spotkaniu przeanalizujemy sprzęt, który używamy do nagrań i poznamy jego zalety i wady.

Prowadzenie: Karol Białas

Spotkanie 5. (06.10.2022) g. 17.00-19.00
Analiza treści relacji – czyli jak lepiej zrozumieć, co chce nam przekazać rozmówca.

Dlaczego treści nagrań, które rejestrujemy są pełne nieścisłości i wielokrotnie odbiegają od tego, co faktycznie wydarzyło się w przeszłości? Na spotkaniu poznamy techniki analizy treści relacji, które pomogą nam lepiej interpretować, a w konsekwencji rozumieć udokumentowane wspomnienia.

Prowadzenie: dr Piotr Filipkowski (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)

Muzeum BursztynuRatusz Głównego Miastawarsztaty