Historia jako pokusa

Spojrzenie przez perspektywę Westerplatte

Książka stanowi podsumowanie dwóch konferencji zorganizowanych w Muzeum Gdańska. Pierwsza odbyła się w 2018 r. pod nazwą II wojna światowa. Operacje na pamięci; druga – zatytułowana Historia jako pokusa. Spojrzenie przez perspektywę Westerplatte – miała miejsce rok później i została zorganizowana we współpracy z portalem historycznym ohistorie.eu, którego wydawcą jest Towarzystwo Historiograficzne – Koło Lubelskie.

Kwestie poruszane w książce znajdują się dziś w centrum debaty publicznej, tym bardziej że związane są ze sporami o przyszłość takich miejsc, jak Pole Bitwy na Westerplatte. Również sam Gdańsk, miasto, w którym rozpoczęła się druga wojna światowa i w 1980 r. zapoczątkowano destrukcję komunizmu, jest miejscem, gdzie konflikt o pamięć przybrał spektakularny wymiar. Uczestnicy debaty będą analizować spór o narodowe symbole, ich historyczne tło i sens słowa „patriotyzm”. Będzie też okazja, aby zastanowić się nad wpływem tych problemów na literaturę, architekturę i edukację szkolną.

Opis bibliograficzny:

Historia jako pokusa. Spojrzenie przez perspektywę Westerplatte, red. Janusz Marszalec, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021, 426 str.

Cena: 40,00 zł

Do kupienia w sklepikach muzealnych w oddziałach muzeum oraz w sklepie internetowym.

SPIS TREŚCI

Janusz Marszalec, O pokusach historii. Wstęp.

Część I. Gdańsk i Westerplatte

1. Cezary Obracht-Prondzyński, Gdańskie laboratorium pamięci i tożsamości (z wojną w tle)
  2. Peter Oliver Loew, Kto o Gdańsku pamięta i dlaczego pamięć o wojnie jest zagrożona? (Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci)
  3. Robert Traba, Czytanie krajobrazu: Westerplatte i Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
  4. Jan Szkudliński, Westerplatte jako przedmiot sporu historycznego
  5. Małgorzata Omilanowska, Architektura rekonstrukcyjna pomiędzy polityką historyczną a komercją
  6. Waldemar Ossowski, Westerplatte – obraz przemian po II wojnie
  7. Jak zmieniać Westerplatte? Z prof. Piotrem Lorensem rozmawiają Janusz Marszalec i Lech Parell

Część II. Dyskursy

1. Ewa Solska, Przeszłość i historia w dyskursie politycznym. Casus polski lat 2015–2019
  2. Łukasz Garbal, Krew najmłodszych i pamięć murów – Jan Józef Lipski o polityce historycznej
  3. Piotr M. Majewski, Rafał Wnuk, Wojna w muzeach świata – w poszukiwaniu opowieści
  4. Mirosław Filipowicz, Zbliżenia i pokusy. Polsko-rosyjskie dyskusje historyczne po 1989 r.
  5. Waldemar Stopczyński, Zamach na Kutscherę, czyli pułapki kombatanckich historii
  6. Małgorzata Książek-Czermińska, Bohaterstwo, niewinna ofiara, wina i wstyd w literaturze polskiej
  7. Dorota Skotarczak, Kilka uwag na temat wizerunku dwudziestolecia międzywojennego w kinie PRL

Część III. Praktyki