Historia jako pokusa

102. Czwartek Muzeum Gdańska

Zanim Wester­platte stało się przedmio­tem gorą­cej debaty publicz­nej na warsz­tat naukowy wzięli je bada­cze róż­nych spe­cjal­no­ści w ramach pro­jektu reali­zo­wa­nego w Muzeum Gdań­ska. Jego efek­tem jest tom „Histo­ria jako poku­sa…”.

Ana­lizy w nim zamiesz­czone znacz­nie prze­kro­czyły hory­zont sporu o Wester­platte. Liczymy, że podob­nie sta­nie się pod­czas czwart­ko­wej debaty, pod­czas któ­rej zapro­szeni goście będą roz­ma­wiać o instru­men­ta­li­za­cji histo­rii i poku­sach poli­ty­ków pra­gną­cych zawład­nąć świa­tem histo­rycz­nych wyobra­żeń swych wybor­ców. Nie pomi­niemy rów­nież kwe­stii reform edu­ka­cji szkol­nej i poj­mo­wa­nia słowa patrio­tyzm.

Mamy nadzieję, że uda się nam odpo­wie­dzieć na pyta­nie, jak powinna wyglą­dać poli­tyka pamięci w demo­kra­tycz­nym pań­stwie i jakie miej­sce w opo­wie­ści o prze­szło­ści powinny zaj­mo­wać Wester­platte i Gdańsk.

Pod­czas spo­tka­nia będzie można nabyć publi­ka­cję w pro­mo­cyj­nej cenie.

Cena pro­mo­cyjna: 48 zł

Cena regu­larna: 56 zł

Histo­ria jako pokusa. Spoj­rze­nie przez pry­zmat Wester­platte

102. spo­tka­nie w ramach Czwart­ków w Muzeum Gdań­ska