Gdańskie czarownice

Debata oksfordzka w ramach Czwartków w Muzeum Gdańska

30 wrze­śnia 2021 roku w Wiel­kiej Sali Wety Ratu­sza Głów­nego Mia­sta w ramach pro­gramu Czwartki Muzeum Gdań­ska odbę­dzie się debata oks­fordzka poświę­cona pro­ble­mowi gdań­skich cza­row­nic i ich reha­bi­li­ta­cji. W spo­tka­niu wezmą udział prof. Beata Możejko i prof. Jacek Wijaczka. Udział w deba­cie jest nie­od­płatny.

9 grud­nia 1659 r. Anna Krüger, miesz­kanka gdań­skiego azylu dla cho­rych na ospę, miała zostać wypro­wa­dzona przez kata na gdań­ski Targ Drzewny. Ten przy­wią­zał ją do pala oto­czo­nego drew­nem opa­ło­wym. 88-let­niej kobie­cie tuż pod ser­cem, w akcie miło­sier­dzia przy­mo­co­wano małą torebkę pro­chu, która miała roze­rwać jej serce i zakoń­czyć męki… nim zrobi to ogień.

Zre­ha­bi­li­to­wać czy pamię­tać? Przy­szłość gdań­skich cza­row­nic

Annę było nie­zwy­kle łatwo osą­dzić o czary. Sędziwa, samotna i nieco zdzi­wa­czała ale pobożna kobieta w prze­ci­wień­stwie do jej sąsia­dów nie zacho­ro­wała, ani nawet nie zmarła na sze­rzącą się wów­czas ospę. Gdy masowo zaczęło padać bydło, gdańsz­cza­nie zaczęli szu­kać kozła ofiar­nego. Pro­ces Anny w takiej sytu­acji wyda­wał się tylko kwe­stią czasu. Dom­nie­mana cza­row­nica przez długi czas utrzy­my­wała przed sędziami swoją nie­win­ność. Do czasu, gdy kat oka­zał jej narzę­dzia tor­tur. Wów­czas zeznała, że kon­tak­to­wała się z dia­błem o imie­niu Klaus.

W nad­cho­dzą­cej deba­cie w Muzeum Gdań­ska histo­ria Anny będzie trak­to­wana jako punkt wyj­ściowy do roz­pa­trze­nia pro­blemu czy obecni miesz­kańcy Gdań­ska powinni uznać Annę i inne cza­row­nice (oraz cza­row­ni­ków) za ofiary, które wyma­gają reha­bi­li­ta­cji w obec­nym sys­te­mie praw­nym, czy też nie.

Czym jest debata oks­fordzka?

Debata oks­fordzka wymaga od dys­ku­tan­tów i uczest­ni­ków kul­tu­ral­nej i rze­czo­wej roz­mowy na posta­wiony pro­blem w duchu sza­cunku do dru­giej osoby i jej argu­men­tów. Spo­tka­nia mają jed­nak cha­rak­ter dyna­miczny. W dys­ku­sji biorą udział dwie dru­żyny oma­wia­jące tezę debaty. Jedna z dru­żyn jej broni, druga zaś stara się oba­lić. W pierw­szej czę­ści uczest­nicy każ­dej z dru­żyn wygła­szają krót­kie prze­mowy, w dru­giej zaś zadają sobie nawza­jem pyta­nia. W trze­ciej odsło­nie pyta­nia pre­le­gen­tom zadaje publicz­ność. Ona też, po wysłu­cha­niu argu­men­tów wydaje finalny wer­dykt. Całość trwa około 60 minut.

Czy w Ratu­szu Głów­nego Mia­sta doj­dzie do sym­bo­licz­nego unie­win­nie­nia gdań­skich cza­row­nic, czy też zostaną one pozo­sta­wione w sfe­rze pamięci współ­cze­snych?

W deba­cie wezmą udział prof. Beata Możejko (Uni­wer­sy­tet Gdań­ski) oraz prof. Jacek Wijaczka (Uni­wer­sy­tet Miko­łaja Koper­nika w Toru­niu) – histo­rycy i bada­cze zagad­nień zwią­za­nych z cza­rami i zarzu­tami o czary.

Orga­ni­za­to­rami spo­tka­nia w Muzeum Gdań­ska są Sto­wa­rzy­sze­nie Edu­ka­to­rów i Tera­peu­tów „Zacza­ro­wani” oraz Fun­da­cja Wspól­nota Gdań­ska.

Bio­gramy

Jacek Wijaczka – pol­ski histo­ryk, pro­fe­sor nauk huma­ni­stycz­nych, wykła­dowca aka­de­micki na Uni­wer­sy­te­cie Miko­łaja Koper­nika w Toru­niu. Od 2008 roku jest redak­to­rem naczel­nym cza­so­pi­sma „Czasy Nowo­żytne”. Jego zain­te­re­so­wa­nia badaw­cze obej­mują: dzieje Prus Ksią­żę­cych i Kró­lew­skich, polo­wa­nia na cza­row­nice i pro­cesy o czary w Euro­pie wcze­sno­no­wo­żyt­nej oraz histo­rię Żydów w okre­sie staropol­skim. Jest auto­rem wielu publi­ka­cji z zakresu pro­cesów o czary, np. wyda­nej w 2020 roku książki „Cza­row­nice” w dobrach miej­skich Gdań­ska w cza­sach wcze­sno­no­wo­żyt­nych.

Beata Możejko – pol­ska histo­ryczka, pro­fe­sor nauk huma­ni­stycz­nych, wykła­dow­czyni aka­de­micka na Uni­wer­sy­te­cie Gdań­skim. Człon­kini Gdań­skiego Towa­rzy­stwa Nau­ko­wego, zespo­łów i rad redak­cyj­nych oraz komi­te­tów nauko­wych cza­so­pism, mię­dzy innymi Rocz­nika Gdań­skiego, Stu­diów z Dzie­jów Śre­dnio­wie­cza, Stu­dia Histo­rica Geda­nen­sia oraz Acta Histo­rica Uni­ver­si­ta­tis Kla­ipe­den­sis. Spe­cja­listka w zakre­sie póź­no­śre­dnio­wiecz­nego Gdań­ska, Hanzy i pro­blematyki mor­skiej, zaj­muje się histo­rią spo­łeczną i gospo­dar­czą.

Czy gdań­skie cza­row­nice należy zre­ha­bi­li­to­wać? Debata oks­fordzka

Czwartki w Muzeum Gdań­ska (101)

Kiedy: 30 wrze­śnia 2021 (czwar­tek), godz. 17.00–18.00

Gdzie: Ratusz Głów­nego Mia­sta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47