Gdańsk pomaga Ukrainie

Oferta Muzeum Gdańska dla osób pomagającym obywatelom Ukrainy

Nieodpłatny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska oraz cykl zajęć stacjonarnych i online dla dzieci i młodzieży szkolnej z Ukrainy to propozycje kompleksowego wsparcia w związku z działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą. Wolny wstęp będzie obowiązywał od 19 marca. Nieodpłatne zajęcia objęte rezerwacją miejsc rozpoczną się 22 marca.

Solidarni z Ukrainą. Wolny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska

Wszyscy obywatele Ukrainy będą uprawnieni do wolnego wstępu do Muzeum Bursztynu, Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Domu Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej od soboty, 19 marca 2022 roku.

• Podczas wizyty w kasach oddziałów Muzeum obywatel Ukrainy okazuje paszport albo dowód osobisty wydany przez organy terytorialne Ukrainy. W przypadku jego braku wystarczy ustna deklaracja
  • Dzieci i młodzież z Ukrainy przebywające pod opieką dorosłych są zwolnione z wymogu okazywania dokumentów;
  • Osobom pomagającym obywatelom Ukrainy przysługuje również prawo do nieodpłatnego wstępu w wymiarze jednego przewodnika na każdą grupę złożoną do max. 10 osób z Ukrainy.

Zasady zwiedzania:

• Na salach wystawowych nie obowiązują limity osób
  • Wejście na sale wystawowe będzie możliwe do 45 minut przed zamknięciem oddziałów Muzeum Gdańska.
  • Zgłoszenie wizyty grupy oraz zapytania dot. zasad wstępu można przesłać na adres mailowy kontakt@muzeumgdansk.pl.

Informacje oraz przydatne narzędzia dostępne są pod poniższymi linkami:

„Tak tu mówimy. Tak tu żyjemy”. Nieodpłatne zajęcia stacjonarne i online

Zajęcia dla dzieci oraz młodzieży z Ukrainy będą prowadzone przez Viktorię Verteletską oraz Annę Trubinę.

Zajęcia integracyjne i kursy języka polskiego „Tak tu mówimy. Tak tu żyjemy” mają ułatwić aklimatyzację w Gdańsku. Poświęcony jest podobieństwom i różnicom językowym oraz życiu w mieście. Spotkania będą się odbywały od wtorku do piątku w sali edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47.

Kursy języka polskiego dla dzieci i dorosłych:

• czwartki 17:00-19:00 (uczestnicy +15 lat)
  • soboty 10:00-11:00 (uczestnicy 10-14 lat)
  • soboty 11:30-13:30 (uczestnicy +15 lat)
  • niedziele 10:00-12:00 (uczestnicy +15 lat)

Zajęcia integracyjne:

• wtorki 15:00-17:00 (mamy z małymi dziećmi
  • wtorki 15:00-17:00 (dorośli)
  • środy 15:00-17:00 (mamy z małymi dziećmi)
  • środy 17:00-19:00 (młodzież)
  • czwartki 14:30-16:30 (dzieci w wieku 10-15 lat)
  • piątki 15:00-17:00 (młodzież w wieku 15+)

W zajęciach mogą uczestniczyć również jedno z rodziców dzieci. W przygotowanym dla siebie kąciku umożliwiony zostanie dostęp do Internetu poprzez komputer stacjonarny.

Ilość wolnych miejsc na oba z warsztatów jest ograniczona i wynosi 10 osób na każde z zajęć. Rezerwacji można dokonać poprzez przesłanie SMS’a na numer telefonu: 509 226 351. W treści należy podać dzień miesiąca, imię i nazwisko opiekuna oraz liczbę i wiek dzieci.

W przypadku wyczerpania puli miejsc, w miarę możliwości czasowych, zostanie zaproponowany inny termin przeprowadzenia zajęć

Dwujęzyczne lekcje online poświęcone historii Gdańska przeznaczone są dla nauczycieli klas szkół podstawowych i licealnych prowadzących klasy mieszane. Zajęcia odbywają się poprzez aplikację MSTeams. Oferta obejmuje takie zajęcia jak:

• „Panienka z okienka” (dla młodszych roczników);
  • „W domu państwa Uphagenów” (dla wszystkich roczników szkolnych);
  • „Żeglarskie życie” (dla młodszych roczników);
  • „Herb Gdańska” (dla wszystkich roczników szkolnych);
  • „Kultura średniowiecza na przykładzie Gdańska” (dla starszych roczników);
  • „Tajemnice Medycyny” (dla starszych roczników).

Termin i temat lekcji uzgadniany jest indywidualnie z nauczycielami pod adresem edukacja@muzeumgdansk.pl. Opis ofert znajduje się na stronie internetowej Muzeum Gdańska w zakładce „Edukacja”. Zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku.

Ważne informacje dla obywateli Ukrainy i osób wspierających uchodźców