Już niedługo nadarzy się niepowtarzalna okazja, by zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska w zupełnie nowym świetle – dosłownie i w przenośni! W trakcie Nocy Muzeów zapraszamy do odwiedzenia oddziałów Muzeum Gdańska, które wyjątkowo otworzą swoje drzwi po zachodzie słońca.
Godziny otwarcia oddziałów w Noc Muzeów
- Wszystkie oddziały [z wyjątkiem Dworu Artusa] 19.00 - 01.00
- Dwór Artusa: 19.30 - 01.00
Ceny biletów
1 zł / oddział
Oddziały Muzeum Gdańska czynne w Noc Muzeów 2025:
Ratusz Głównego Miasta
Długa 46/47
Atrakcje: mini-koncerty fortepianowe na jednym z najstarszych gdańskich fortepianów
Uwaga! Punkt widokowy będzie nieczynny w Noc Muzeów.
Możesz tu zobaczyć dwa najważniejsze pomieszczenia dawnego Gdańska: wypełnioną symboliką i malarstwem Wielką Salę Rady (głowa do góry!) oraz Wielką Salę Wety. Na tej ostatniej o każdej pełnej godzinie odbywać się będą koncerty na jednym z dwóch najstarszych fortepianów w Gdańsku.
Dwór Artusa
Uwaga:
- do tego oddziału wejdziesz od 19:30, ale od razu załapiesz się na koncert;)
- wejście do obiektu będzie wstrzymywane na 15 minut w czasie każdego z mini-koncertów (19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30, 0.30)
Długi Targ 43/44
Atrakcje: mini koncerty fortepianowe na jednym z najstarszych gdańskich fortepianów
Gdzie jak nie tu zobaczysz największy piec kaflowy nowożytnej Europy i św. Jerzego walczącego ze smokiem? Przy okazji warto zwrócić uwagę na detale, które stanowią opowieść o Gdańsku i świecie pozostawione przez dawnych mieszkańców miasta oraz modele okrętów zwisające nad głowami.
Dom Uphagena
ul. Długa 12
Atrakcje: nawiązujące do epoki rekonstrukcje historyczne dotyczące życia w domu mieszczańskim
To jedyna w Polsce udostępniona do zwiedzania kamienica mieszczańska z XVIII w. Zobaczysz jak żyli dawni gdańszczanie. Klimat tamtych czasów odtworzą rekonstruktorzy Garnizonu Gdańsk. Przygotowali oni inscenizacje pokazujące zarówno zabawne, jak i poważne, kulisy z życia naszych przodków.
Wystawa czasowa "Berendtowie - stulecie gdańskich złotników" będzie niedostępna.
Muzeum Bursztynu
ul. Wielkie Młyny 16
Atrakcje: zwiedzanie wystawy stałej, otwarty będzie także sklep z bursztynowym asortymentem
Gdy wchodzisz do tego miejsca, chcemy byś poczuł się jak w szkatule na cenną biżuterię. Na dwóch piętrach znajdziesz blisko 1000 przedmiotów z bursztynu bałtyckiego. Co warto zobaczyć? Szachy z bursztynu, inkluzję pająka, czy może najcięższą bryłę bursztynu na świecie? Ty decydujesz! W zwiedzaniu pomogą Ci instalacje multimedialne.
Muzeum Nauki Gdańskiej
ul. Profesorska 3 (wieża kościoła św. Katarzyny)
Atrakcje: koncerty carillonowe
Uwaga! Punkt widokowy będzie nieczynny w Noc Muzeów.
Tylko tu udowadniamy, że czas nie istnieje! A jeśli już, to dla każdego zegara płynie on inaczej. Wykorzystaj okazję do zobaczenia mechanizmu zegarowego z 31 metrowym wahadłem, które w tym roku zostanie wpisane na listę Rekordów Guinnessa.
Kuźnia Wodna w Oliwie
ul. Bytowska 1a
Atrakcje: produkcja żelaza
Wydaje Ci się, że muzeum to miejsce, w którym panuje absolutna cisza i nie można dotykać eksponatów? Nic bardziej mylnego! W Kuźni młoty wodne pracują pełną parą, a wewnątrz jest gorąco od roztopionych metali. Pokażemy jak wygląda produkcja żelaza metodą dymarkową.
Wartownia nr 1 na Westerplatte
ul. mjra Henryka Sucharskiego 70
Atrakcje: stanowisko edukacyjne, które pozwoli lepiej zrozumieć problematykę września 1939
Na Westerplatte, w jednej z dwóch ocalałych fortyfikacji, zobaczysz wystawę poświęconą obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Wśród najcenniejszych są eksponaty po dowódcy obrony, majorze Henryku Sucharskim.
Jeśli masz pamiątki związane z powojenną historią Westerplatte (kartki pocztowe, gazety, fotografie), możesz je przekazać do naszych zbiorów.
Twierdza Wisłoujście
ul. Stara Twierdza 1
Atrakcje: iluminacja zabytku, stanowiska VR, pokazy grup rekonstrukcyjnych, klimatyczne ognisko
Twierdza Wisłoujście to najstarsza twierdza nadmorska na polskim wybrzeżu. W okresie nowożytnym nazywana była Bramą do Rzeczypospolitej. Imponująca fortyfikacja chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. Pełniła też rolę latarni, była miejscem cumowania polskiej floty oraz więzieniem.
Zespól Przedbramia
Targ Węglowy 16
Atrakcje: zwiedzanie wystawy stałej
Zespół Przedbramia ulicy Długiej tworzą gotycko-renesansowe budynki Wieży Więziennej i Katowni. W przeszłości skazywano tutaj i więziono przestępców. Teraz w historycznych wnętrzach pokazywane są dwie wystawy: „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” – o odbudowie Gdańska zniszczonego w 1945 roku (Wieża Więzienna) oraz „Od bramy do Muzeum. Krótka historia Zespołu Przedbramia” (Katownia).
Chcesz uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących (wykładach, promocjach publikacji, oprowadzaniach kuratorskich)? Zapisz się do naszego Newslettera aka. Biura Prasowego Muzeum Gdańska.