Dominikanie w Gdańsku

800 lat zakonu dominikanów w Polsce. Katalog wystawy czasowej

Katalog wystawy czasowej pod tym samym tytułem prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta od 15 lipca do 15 listopada 2021 r.

Publikacja zawiera obszerny zbiór esejów przybliżających dzieje gdańskiego kościoła św. Mikołaja i lokalnego klasztoru Braci Kaznodziejów autorstwa wybitnych specjalistów różnych dziedzin – historyków, archiwistów, historyków sztuki, archeologów, konserwatorów, architektów. Wiele z nich zawiera nowe, nie publikowane materiały i wyniki badań. Na część katalogową składa się niemal 250 not prezentujących dokumenty, archiwalia, dzieła sztuki i zabytki kultury materialnej będące świadectwem losów, kultury duchowej i materialnej tutejszego konwentu, często po raz pierwszy prezentowane szerszej publiczności. Jest to pierwsze tak kompleksowe i wielostronne opracowanie spuścizny gdańskich dominikanów. Tom ten będzie funkcjonował w świadomości czytelników także poza wystawą, wpisuje się on na trwałe w kanon badań nad historią Gdańska i będzie cennym i atrakcyjnym źródłem wiedzy dla specjalistów jak i pasjonatów.

Autorzy: Katarzyna Darecka, Anna Frąckowska

Projekt graficzny: TATA Studio

Do kupienia w kasach oddziałów Muzeum Gdańska oraz sklepie internetowym.

Materiały pdf: