Bursztynowe prapremiery

Prezentacja Arki Przymierza 28 kwietnia 2023 r.

W piątek, 28 kwietnia, o godz. 14.00 zapraszamy na premierową prezentację bursztynowej Arki Przymierza. Dzieło stworzone przez Tomasza Ołdziejewskiego, Artura Szyngwelskiego i Emilię Łuźniak waży ponad 240 kilogramów i będzie można je przez sześć tygodni oglądać w holu Muzeum Bursztynu.

Ze Starego Testamentu do Światowej Stolicy Bursztynu

I uczynią arkę z drzewa akacjowego; jej długość będzie wynosiła 2,5 łokcia; jej wysokość 1,5 łokcia i jej szerokość 1,5 łokcia. I pokryjesz ją szczerym złotem wewnątrz i zewnątrz, i uczynisz na niej dokoła złote wieńce. Odlejesz do niej cztery pierścienie ze złota i przymocujesz je do czterech jej krawędzi: dwa pierścienie do jednego jej boku i dwa do drugiego jej boku. Rozkażesz zrobić drążki z drzewa akacjowego i pokryjesz je złotem. I włożysz drążki te do pierścieni po obu bokach arki celem przenoszenia jej. (Wj 25:10-14).

Arka Przymierza w Biblii jest przedstawiona jako skrzynia z drewna akacjowego o wymiarach ok. 130×80×80 cm obłożona złotem. Jej pokrywę stanowiła płyta ze złota zwana przebłagalnią. Zgodnie z tradycją żydowską w Arce przechowywano laskę Aarona, dzban z manną i dwie kamienne tablice z tekstem Dekalogu. Informacje takie znajdujemy w Liście do Hebrajczyków (Hbr 9,4). Natomiast zgodnie z 1 Księgą Królewską 8,9 w czasach Salomona znajdowały się tam jedynie tablice Przymierza, które Jahwe miał wręczyć Mojżeszowi na górze Synaj, w trakcie wędrówki ludu Izraela z Egiptu do Ziemi Obiecanej…

W 2022 roku Tomasz Ołdziejewski wraz z Arturem Szyngwelskim i Emilią Łuźniak rozpoczęli prace nad wyjątkowym dziełem. Po kilku miesiącach pracy powstała Arka Przymierza według przekazu z Księgi Wyjścia. Do przygotowania użyto drewna akacjowego, złota, srebra i… pomorskiego bursztynu. Dzieło, które przez blisko 6 tygodni będzie można zobaczyć w Muzeum Bursztynu, waży ok. 240kg.

Premiera książki i nagrania do "Złota Bałtyku"

Podczas spotkania z Autorami odbędzie się prezentacja książki „Człowiek z bursztynu”, poświęconej twórczości Tomasza Ołdziejewskiego. Wydarzenie zostanie zarejestrowane przez zespół filmowy realizujący nagrania do kolejnych sezonów popularnego programu Złoto Bałtyku.

Arka Przymierza będzie dostępna dla publiczności na poziomie „0” w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w terminie 29 kwietnia – 12 czerwca 2023 roku oraz podczas tegorocznej Nocy Muzeów (13 maja).

Godziny otwarcia Muzeum Bursztynu

Kiedy: 28 kwietnia 2023 (piątek), godz. 14.00-15.00

Gdzie: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16

poziom „0”

WSTĘP: WOLNY.

AUTORZY:

Tomasz Ołdziejewski - bursztynnik, dwukrotny zdobywca Rekordu Guinnessa za repliki Titanica (2020) oraz latarni morskiej na Helu (2021), odznaczony medalem Starosty Powiatu Nowodworskiego (2023). Darczyńca Muzeum Gdańska. Jeden z bohaterów programu Złoto Bałtyku emitowanego na kanale History Channel. Pierwsze kroki w obróbce bursztynu zaczął stawiać w wieku 11 lat. Twórca szkatuł, statków, latarni i zegarów wykonanych z bursztynu bałtyckiego. Skonstruował specjalistyczną latarkę UV, która zrewolucjonizowała proces poszukiwania bursztynu.

Artur Szyngwelski – gdański projektant biżuterii. Jego wielką pasją jest kreowanie przedmiotów zawierających bursztyn w tym luksusowych noży, które znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych. Wykonał noże m.in. dla Angeliny Jolie.

Emilia Łużniak – projektantka biżuterii oraz jubilerka. Projektuje w technologii 3d oraz tworzę biżuterię metodą tradycyjną. Wykonała elementy ze srebra do Rolls Royce'a Phantom II Tomasza Ołdziejewskiego. Autorka blach ze srebra wykonanych metodą repusowania użytych do wykonania kopii Arki Przymierza.

Muzeum Bursztynuspotkania