Gdańsk z Rekordem Guinnessa!

Największa bryła bursztynu na świecie

28 czerwca 2022 roku, w Światowy Dzień Bursztynu, w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku został ustanowiony drugi gdański Rekord Guinnessa. W kolekcji muzeum znajduje się największa bryła bursztynu na świecie.

- Gdzie, jak nie w Gdańsku, w Światowej Stolicy Bursztynu, w Światowym Dniu Bursztynu mamy bić  światowy rekord Guinnessa? Wszyscy trzymamy kciuki, aby gwiazda dzisiejszego dnia, ta bryła, osiągnęła rekord i rozsławiła jeszcze bardziej Muzeum Bursztynu, które stało się nową ikoną i miejscem spotkań, chętnie odwiedzanym przez gości z całego świata. – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.  – Dziękuję wszystkim, dzięki którym możemy się tutaj dzisiaj spotkać oraz dyrekcji i całemu zespołowi Muzeum Gdańska, którzy swoją pracą przyczynili się do tego, żeby te wspaniałe miejsce tętniło życiem i rozsławiało nasze miasto. Cieszę się, że drugi gdański rekord Guinnessa jest związany z symbolem naszego miasta - bursztynem, którym się szczycimy, i na którym chcemy budować historię i tożsamość Gdańska.

31 grudnia 2000 roku ponad 10 000 gdańszczanek i gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków. Fetowanie nowego tysiąclecia zbiegło się z pierwszym koncertem zagranym przez nowy carillon, zainstalowany na wieży Ratusza Głównego Miasta. To dotychczas jedyny oficjalny gdański Rekord Guinnessa na liście obejmującej tysiące najlepszych wyników, które nie tylko zadziwiają, ale również budują wizerunek miast.

Ile waży i jakie ma wymiary największa bryła bursztynu na świecie?

- Dziś obchodzimy Światowy Dzień Bursztynu. Jest to święto, które ma promować bursztyn oraz wyroby bursztynnicze i ich twórców. Niezmiernie się cieszę, że to święto po raz pierwszy obchodzimy w nowej siedzibie w Wielkim Młynie. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Mam nadzieję, nasze muzeum i dzisiejsza uroczystość przyczynią się do promocji bursztynu i pokazywania go w szerokim kontekście oraz bogactwie form.

W oficjalnym ważeniu bryły wzięli udział certyfikowani eksperci: Prof. Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, która przygotowała opinię o bryle bursztynu, Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych, Tomasz Michalik, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku wraz z pracownikami oraz Marian Maliszewski, współwłaściciel AXIS Sp. z o.o. gdańskiego producenta wag jubilerskich wraz z pracownikami. Nad spełnieniem wymogów formalnych uznanych przez Księgę Rekordów Guinnessa czuwało krajowe Biuro Rekordów w osobach Pawła Chwaliboga, prezesa oraz Pauliny Plenzler.

Bryła bursztynu, która na co dzień jest eksponowana za wejściem do Muzeum Bursztynu, została wyjęta z gabloty w celu jej zważenia i zmierzenia. Waga firmy Axis, gdańskiego producenta wag jubilerskich, wskazała wynik 68,2 kg! To prawie 18 kilogramów więcej od dotychczasowego rekordzisty, również bursztynu z Sumatry, który waży 50,4 kg.

Laserowe wymiarowanie bryły wykonała firma Smart Solutions z Warszawy, zajmującą się szeroko podjętą metrologią, pomiarami stykowymi oraz bezstykowymi, tomografią komputerową oraz inżynierią odwrotną. Uzyskany wynik pomiarów to 74 x 57,1 x 42,1 cm. Dotychczasowa rekordowa bryła ma wymiary 55 x 50 x 42 cm.

Co powinieneś wiedzieć o bursztynie z Sumatry?

Największa bryła bursztynu na świecie pochodzi z kopalni węgla brunatnego z Sumatry. Została zakupiona do kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku w 2021 r. z środków budżetu państwa w ramach projektu Narodowego Instytutu Ochrony Zbiorów i Muzealnictwa.

Prof. Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, przygotowała opinię o bryle bursztynu.

- Po raz pierwszy miałam przyjemność spotkania się z tym dostojnym lokatorem Muzeum Bursztynu prawie rok temu. Była to ogromna przyjemność, ale też i zaszczyt, aby móc dokonać ekspertyzy wraz z innymi rzeczoznawcami bursztynu. Niniejszym publicznie potwierdzam, że po przeprowadzeniu analizy makroskopowej i mikroskopowej oraz spektroskopowej stwierdzam, że materiał tej bryły należy do żywic kopalnych z grupy glesytu, jest więc to bursztyn sumatrzański – potwierdziła prof. Wagner-Wysiecka.

Autentyczność okazu potwierdził również Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych.

- Jako biuro rekordów już od ponad ośmiu lat pomagamy w ustanawianiu rekordów, zarówno Polski, jak i rekordów Guinnessa – mówi Paweł Chwalibóg, prezes krajowego Biura Rekordów. – Mam  nadzieję, że już wkrótce oficjalnie rekord zostanie ogłoszony przez biuro Guinnessa i wspólnie będziemy świętowali sukces.

Największą bryłę bursztynu można zobaczyć nieodpłatnie w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku w godzinach otwarcia muzeum.

Bursztyn indonezyjski, w tym sumatrzański, występuje w Azji południowo-wschodniej w Indonezji oraz Malezji. Powstał on 20-23 mln lat temu. Jego złoża zostały odkryte w 1991 roku. Jest to jeden z nielicznych bursztynów występujących na złożach pierwotnych, w pokładach węgla brunatnego. Powstał z żywic produkowanych przez drzewa liściaste, które do dziś rosną w lasach równikowych w Azji.