Wykłady i spotkania dla dorosłych

Od bursztynowego laboratorium, przez modę, aż po poszukiwania Bursztynowej Komnaty we wraku parowca Karlsruhe. Muzeum Gdańska uruchamia nowy projekt adresowany do mieszkanek i mieszkańców Gdańska. „Akademia bursztynu” to cykl spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych, w których każdy sympatyk Złota Bałtyku znajdzie coś dla siebie.

– Akademia bursztynu to propozycja adresowana do szerokiego grona sympatyków historii Pomorza, Gdańska i bursztynu bałtyckiego. W ramach pilotażowej odsłony projektu przez 7 dni w tygodniu aż do czerwca 2023 roku odbywać się warsztaty i zajęcia praktyczne dla dzieci, młodzieży oraz grup szkolnych, a także spotkania ze specjalistami poszerzającymi wiedzę dla dorosłych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

O bursztynie mówimy wszystko. W pigułce dla dorosłych

W ramach nieodpłatnego cyklu spotkań dla dorosłych do lata 2023 roku odbędzie się osiem zajęć ze specjalistami, naukowcami i artystami. Inauguracyjne spotkanie we wtorek, 8 listopada 2022 roku, o godz. 17.00 poprowadzi dr Regina Kramarska. Prelekcja ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z geologią Pomorza z uwzględnieniem lokalnych pokładów bursztynu bałtyckiego.

1 grudnia w Gdańsku będą gościć dr Anna Ryguła i dr Anna Klisińska-Kopacz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Prelegentki omówią temat związany z obiektami wykonanymi z bursztynu, które były obiektami badań w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem.

W 2023 roku na uczestników Akademii czekać będą karnawałowe zajęcia z artystami Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem. Kolejne tematy obejmą takie tematy jak dawne receptury na pomander i bursztynowe pigułki, twórczość Haralda Popkiewicza, poszukiwania Bursztynowej Komnaty we wraku Karlsruhe oraz starożytny szlak bursztynowy. Pierwszą odsłonę Akademii zakończy spotkanie z Tadeuszem Konopką – człowiekiem legendą, który… został wpisany na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego, prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Daty spotkań na 2023 rok będą podawane do wiadomości poprzez Newsletter Muzeum Gdańska.

Muzeum Bursztynuspotkania