Przejdź do treści głównej

Szczegóły

Rodzinne spotkania weekendowe

 Od 19 listopada do 18 grudnia Muzeum Bursztynu w Gdańsku zaprasza na weekendowe spotkania i warsztaty kreatywne dla dzieci i opiekunów. W każdą sobotę i niedzielę odbędą się zajęcia edukacyjne „Bursztynowe opowieści” oraz warsztaty, na których powstaną oryginalne prace z bursztynem w roli głównej. Na koniec uczestnicy zwiedzą wystawę w muzeum.

 

„Akademia bursztynu” to program spotkań, warsztatów dla rodzin z dziećmi oraz wykładów organizowanych w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, których tematem przewodnim jest bursztyn i jego rola dla Gdańska. Chcemy, aby każdy, niezależnie od wieku, poznał bursztyn, odkrywał jego piękno, mógł się dowiedzieć o nim jak najwięcej ciekawostek, zobaczył przykłady niezwykłych okazów naturalnych i dzieł z bursztynu. Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na weekendowe spotkania, na których poprzez zabawę odkryją świat bursztynu i wykonają własnoręcznie bursztynowe ozdoby. Zapraszamy na zajęcia pt. „Bursztynowe opowieści” i tematyczne warsztaty kreatywne.

 

Zajęcia edukacyjne „Bursztynowe opowieści”

Prowadzenie: Wojciech Krakus

Soboty i niedziele 13.00 – 14.30

Spotkania w Muzeum Bursztynu to doskonała okazja do poznania opowieści związanych z Gdańskiem, które przedstawi bard Adalbert i siedzący na jego ramieniu mądry Kruk Wojtek. Na zajęciach dzieci poznają miejskie legendy, dowiedzą się o zwyczajach, tradycjach naszego regionu, o życiu i pracy mieszkańców dawnego Gdańska oraz o cudownym bursztynie nazwanym zasłużenie „złotem Bałtyku”.

„Bursztynowe opowieści” to propozycja na rodzinne spędzenie czasu wolnego w naszym muzeum, któremu towarzyszy rozwiązywanie zagadek i rebusów, konkursów oraz ciekawych zadań pobudzających wyobraźnię.

Po zajęciach uczestnicy udają się na wystawę muzeum i zwiedzają samodzielnie ekspozycję.

Uwaga! Dziecko podczas pobytu w Muzeum musi być pod opieką dorosłego opiekuna.

Wiek uczestników: przedszkolaki + klasa I-III

Maksymalna liczba uczestników: 26 osób (dzieci wraz z opiekunami)

Czas trwania spotkania: 1,5 godziny + dodatkowo zwiedzanie wystawy

Cennik:

  •      dzieci od 3 lat - 20zł
  •      dorosły (opiekun) - 20zł

Bilety do kupienia online i w kasach Muzeum – konieczne wykupienie przed zajęciami. 

 

Bursztynowe warsztaty kreatywne

Prowadzenie: Joanna Kowalska

Soboty i niedziele: godz. 10.00 – 12.00 

Warsztaty kreatywne z bursztynowymi motywami to zajęcia dla dzieci i opiekunów, podczas których samodzielnie wykonują różne ozdoby i jako pamiątki zabierają ze sobą.

Zajęcia będą łączyły prace plastyczne z poznawaniem ciekawostek związanych z bursztynem i tym, jak można go wykorzystać.

Podczas warsztatów będzie można m.in. zrobić makietę dna morza, zakładkę do książki, malować ceramikę, wykonać ozdoby do pokoju, własne magnesy na lodówkę, ramki do zdjęć czy świąteczne dekoracje. Każde spotkanie to okazja do rodzinnego spędzenia czasu i tworzenia pięknych dzieł z bursztynem w roli głównej. Podczas niektórych warsztatów będzie można nauczyć się piosenek przy akompaniamencie gitary.

Warsztaty kreatywne: („Na dnie morza”; „Zakładka do książki”; „Herbatka z bursztynem”; „Książka ilustrowana”; „Patyczek”; „Kamyczek”; „Ramki do zdjęć”;  „Wykonanie linorytu inkluzji”; „Gdańsk w architekturze”; „Kompozycje florystyczne”)

 Cennik: 

  •     dzieci od 3 lat - 30zł
  •     dorosły (opiekun) - 20zł

Bilety do kupienia online i w kasach Muzeum – konieczne wykupienie przed zajęciami. 

 

HARMONOGRAM NA LISTOPAD:

19.11.2022 (sobota)

godz. 10.00-12.00 warsztat „Na dnie morza”

W czasie warsztatów wybierzmy się na dno morza. Mnóstwo tak kolorów i kształtów, tajemnic i zjawisk. Podczas warsztatów powstanie 3-5 metrowa przestrzenna makieta dna morza z bursztynkami, muszlami i patykami, niezwykłymi roślinami i ławicami ryb. Kto wie, co jeszcze tam zobaczymy? Warsztaty zostaną poprzedzone krótkim wstępem  - ciekawostkami z życia głębin morza.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-18 lat

Liczba uczestników: 20 osób

godz. 13.00-14.30 zajęcia edukacyjne „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

20.11.2022 (niedziela)

godz.10.00-12.00 warsztat „Zakładka do książki”

Na tych warsztatach powstaną autorskie zakładki do książki z ciekawych, naturalnych materiałów. Będą to liście, trawy, ziarna piasku, suszone kwiatki, tkaniny, bursztynowy „piasek”.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-18 lat

Liczba uczestników: 20 osób

godz. 13.00-14.30  zajęcia edukacyjne „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

26.11.2022 (sobota)

godz. 10.00-12.00 warsztat  „Herbatka z bursztynem” – malarstwo na ceramice

Na warsztatach dowiesz się jak przygotować stanowisko pracy, jakich użyć materiałów, technik, pomysłów. Warsztaty przygotują Cię do samodzielnej przygody z malarstwem na ceramice. Zaczniemy naszą przygodę od ceramicznej białej płytki lub naczynia ceramicznego (do wyboru). Namalujesz na nich bursztynki, inkluzje, gdańskie kamieniczki itp.

Płytkę możesz potraktować jak obrazek na ścianę, ceramiczne naczynie do herbatek, swoich skarbów itd.

W programie:

- omówienie zagadnień technicznych

- przygotowanie płytki ceramicznej do pomalowania

- malowanie

Warsztaty dla dzieci w wieku 5-18 lat

Liczba uczestników: 15 osób (wyjątkowo mniej z uwagi na specyfikę zajęć, rozpuszczalniki itp.)

 

godz.13.00-14.30 „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

27.11.2022 (niedziela)

godz.10.00-12.00 warsztat „Książka ilustrowana” – projektujemy książkę

W czasie warsztatów wykonamy projekt książki ilustrowanej, oparty na przeczytanej książce

bajce, baśni, bądź jakiejś „lekkiej” pracy naukowej o bursztynkach.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-18 lat

Liczba uczestników: 20 osób

 

godz.13.00-14.30 „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

HARMONOGRAM NA GRUDZIEŃ:

03.12.2022 (sobota) 

godz.10.00-12.00 warsztat „Patyczek” – ozdoby do pokoju

Podczas warsztatów sięgniemy po morskie patyki. Będziemy je malować, oklejać bursztynkami, owijać kolorową włóczką. Ułożymy z nich ciekawe kompozycje i wisiory. Zrobimy oryginalne dekoracje, które ozdobią Wasze pokoje.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-18 lat

Liczba uczestników: 20 osób

 

godz. 13.00-14.30 „Bursztynowe opowieści”

 

04.12.2022 (niedziela)

godz.10.00-12.00 Warsztat „Kamyczek” – zrób własny magnes

W czasie warsztatów proponujemy pomalowanie kamieni, które staną się magnesami na lodówkę. Podczas warsztatów pomalujemy kamienie specjalnymi do tego farbami, utrwalimy wybrane wzory i przykleimy do nich magnes. Będzie to fajny upominek dla siebie lub dla kogoś.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-18 lat

Ilość uczestników: 20 osób

 

godz. godz.13.00-14.30 „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

10.12.2022 (sobota)

godz.10.00-12.00 warsztat „Ramki do zdjęć”

W czasie tych warsztatów dzieci wykonają ramki do zdjęć z gałęzi i kartonu, z elementami dekoracyjnymi  - muszlami, bursztynkami i innymi kamieniami, koralikami i muszlami. Ramki ze zdjęciami będą ciekawym upominkiem dla rodziny i wspaniałą pamiątką.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-18 lat

Liczba uczestników: 20 osób

 

godz. 13.00-14.30 „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

11.12.2022 (niedziela)

godz. 10.00-12.00 warsztat „Wykonanie linorytu inkluzji”

Podczas warsztatów wykonamy linoryt - wzór inkluzji i odbijemy go na kolorowych papierach. W czasie tych warsztatów, będziesz mógł również zrobić odbitki już gotowych linorytów o tematyce przyrodniczej, takich jak ważki, motyle, trawy.

Warsztaty dla dzieci w wieku 7-18 lat

Liczba uczestników: 15 osób (wyjątkowo mniej z uwagi na specyfikę zajęć, praca z ostrymi dłutami)

 

godz.13.00-14.30 „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

17.12.2022 (sobota)

godz. 10.00-12.00 warsztat „Świąteczny Gdańsk”

To tworzenie gdańskich kamieniczek z grubego kartonu, a przede wszystkim wspólne projektowanie, papieroplastyka, zabawa konstrukcyjna. Dzieci do gotowych metrowych makiet kamienic, dorysują, dokleją detale architektoniczne i różne ozdobniki, zaprojektują drzwi i okna. Do detali i szczegółów architektonicznych, zostaną wykorzystane mazaki, kredki pastelowe, spraye, przestrzenne ozdobniki z kartonu np. Panienka z okienka.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-18 lat

Liczba uczestników: 20 osób

godz. 13.00-14.30 „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

18.12.2022 (niedziela)

godz.10.00-12.00 warsztat „Kompozycje florystyczne”

Podczas warsztatów wykonamy zimowe\świąteczne kompozycje roślinne  - wianki z dodatkiem kory drzew, ciekawych gałązek, rzemyków i zimowych dekoracji. Użyjemy też bursztynów.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-18 lat

Liczba uczestników: 20 osób

godz.13.00-14.30 „Bursztynowe opowieści”

Zakup biletów online. 

 

O prowadzących zajęcia:

Wojciech Krakus – mgr edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej o profilu praktycznym, specjalista w zakresie socjoterapii i opieki nad dzieckiem, posiada licencjat z informatyki i mediów w edukacji. Jest specjalistą z zakresu animacji społecznej i kulturowej ze szczególnym uwzględnieniem zajęć prowadzonych dla dzieci i młodzieży. Pracuje z dziećmi w ramach projektów realizowanych w instytucjach i organizacjach pozarządowych w Gdańsku m.in. „Maluszki w Muzeum” w Muzeum Gdańska, Gdańska Akademia Przedszkolaków w Fundacji Wspólnota Gdańska, „Śladami Gdańskich Lwów”. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w Dziale Promocji, Edukacji i Animacji Kulturalnej w Pałacu Młodzieży w Gdańsku.

Joanna Kowalska – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, Niepublicznego Studium Medycznego w Gdańsku (Terapia zajęciowa), UKSW w Warszawie (kierunek: Pedagogika Rewalidacyjna). Współtwórca Świetlicy Socjoterapeutycznej „Baszta” w Nowem nad Wisłą (świetlica o profilu artystycznym) i jej wieloletni pracownik. Była koordynatorką Gdańskiego Programu Edukacji Kulturalnej. 

Autorka i realizatorka projektów artystycznych w kraju i za granicą. W swojej pracy podejmowała także liczne działania artystyczne z udziałem osób z niepełnosprawnością oraz realizowała autorskie projekty plastyczne dla dzieci z dysleksją i dysortografią. Współpracuje z Gdańską Akademią Seniora. Uczestnik programu TVP „Kawa czy herbata” z promocją nowatorskich działań artystycznych i terapii przez sztukę.

 

Informacja o cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje