Żegnamy Macieja Putowskiego

Śp. Maciej Putowski (ur. 9 VI 1936 r. / zm. 29 I 2020) współ­pra­co­wał z naj­wy­bit­niej­szymi pol­skimi reży­se­rami Woj­cie­chem Jerzym Hasem, Sta­ni­sła­wem Lenar­to­wi­czem, Janu­szem Majew­skim, Andrze­jem Wajdą, Krzysz­to­fem Zanus­sim, a w ostat­nim okre­sie z Kry­styną Jandą. Do jego naj­wy­bit­niej­szych doko­nań zali­czyć można deko­ra­cję wnętrz do fil­mów „Sana­to­rium pod Klep­sy­drą”, „Brze­zina”, „Lalka” i „Zie­mia obie­cana”, ale reali­za­cji tych było bar­dzo, bar­dzo wiele. Przez 15 lat wykła­dał sce­no­gra­fię w Pań­stwo­wej Wyż­szej Szkole Fil­mo­wej w Łodzi.

Współ­pra­co­wał też z muze­ami. W latach 1995–1998 Maciej Putow­ski był kon­sul­tan­tem do spraw aran­ża­cji wnętrz Domu Upha­gena, oddziału Muzeum Gdań­ska, był też auto­rem pro­jek­tów upięć okien­nych odtwa­rza­ją­cych osiem­na­sto­wieczne roz­wią­za­nia (jed­nej z naj­lep­szych ogól­no­pol­skich reali­za­cji tego typu). Rewa­lo­ry­za­cja i rekon­struk­cja wnętrz Domu Upha­gena otrzy­mała nagrodę za Najcie­kaw­sze Wyda­rze­nie Muze­alne Roku 1998, to też Jego zasługa.

W 2005 r. Maciej Putow­ski pod­jął się zapro­jek­to­wa­nia sce­no­gra­fii wystawy „Zegary gdań­skie”, pierw­szej mono­gra­ficz­nej eks­po­zy­cji gdań­skiego zegar­mi­strzo­stwa. Wystawa uzy­skała pierw­szą nagrodę w kon­kur­sie Sybilla.

Macieja Putow­skiego, wybit­nego znawcę zabyt­ko­wych wnętrz, mistrza rekon­struk­cji histo­rycz­nych, naszego Kon­sul­tanta, Doradcę i Przy­ja­ciela zacho­wamy na zawsze w pamięci.