O niezwykłych losach sreber gdańskich

Gdyby gdańskie srebra potrafiły opowiadać... dlatego wyręczymy je i podczas najbliższych Czwartków w Muzeum Gdańska przedstawimy ich historie.

Gdańskie srebra cieszą się niesłabnącą popularnością od setek lat. Kiedy powstawały były wytwornymi prezentami, oznaką pozycji społecznej, ale i lokatą kapitału. Trafiały do prowincjonalnych miasteczek i europejskich stolic. Przydawały splendoru mieszczańskim kamienicom, szlacheckim pałacom i królewskim dworom.

W kolejnych wiekach były świadkami wielkich wojen, przechylały szale wielkiej polityki, a czasem ratowały życie. Podróżowały przy tym przez kraje i kontynenty, trafiając do rąk rosyjskich generałów, austriackich książąt, niemieckich bankierów, amerykańskich przemysłowców, by wreszcie znaleźć bezpieczny port w najlepszych światowych kolekcjach sztuki. Gdyby potrafiły opowiedzieć… Dlatego postaramy się opowiedzieć ich historie na wykładzie z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska”.

Wstęp bezpłatny.

O godz. 16:00 w Galerii Palowej odbędzie się oprowadzanie po wystawie "Gdańskie arcydzieła złotnicze...".

O 17:00, w Wielkiej Sali Wety, prelekcja "Sława, pieniądze i wielkie wojny – o niezwykłych losach gdańskich sreber".

Obie części poprowadzi dr Anna Frąckowska.

Więcej o wystawie: [link]

spotkania